Register  Login  Active Topics  Maps  

Romance thread

 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
315 messages over 40 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 39 40
Brùce
Bilingual Pentaglot
Newbie
France
Joined 3631 days ago

2 posts - 2 votes
Speaks: French*, English*, German, Italian, Japanese
Studies: Romanian, Dutch

 
 Message 313 of 315
27 July 2014 at 3:30pm | IP Logged 
Tibo wrote:
Lanzetti wrote:
Este cineva aici care vorbește românește? Aș dori să
practica puțin
limba.

Da, este. Eu sînt belgian și trăiesc în București, româna este limba pe care o folosesc
in viața de zi cu zi. Sinon ma langue maternelle est le français y hablo también un poco
castellano.


De cît timp trăişt în România? N-a fost greu să înveţi limba?
1 person has voted this message useful



Tibo
Pentaglot
Newbie
Romania
Joined 5237 days ago

8 posts - 10 votes
Speaks: French*, Romanian, Latin, Ancient Greek, Spanish
Studies: English

 
 Message 314 of 315
28 July 2014 at 8:38pm | IP Logged 
Brùce wrote:
Tibo wrote:
Lanzetti wrote:
Este cineva aici care vorbește
românește? Aș dori să
practica puțin
limba.

Da, este. Eu sînt belgian și trăiesc în București, româna este limba pe care o folosesc
in viața de zi cu zi. Sinon ma langue maternelle est le français y hablo también un
poco
castellano.


De cît timp trăişt în România? N-a fost greu să înveţi limba?
Am fost prima
data în România în 92 și de atunci au tot fost perioade în care trăiam mai mult în
Belgia sau în Spania și altele în care trăiam mai mult în România. Am frecventat
întotdeauna un mediu românesc, nu pe expați. La al treilea sejur al meu, când am venit
cu ideea să stau mai mult, am rugat pe toată lumea să-mi vorbească numai în română și
după câteva luni înțelegeam aproape tot ce se spunea în jurul meu și puteam să mă fac
înțeles. La început îi înțelegeam mai bine pe ardeleni decât pe bucureșteni, prima dată
când am simțit că înțeleg tot ce se spune în jurul meu fost când am ieșit pentru prima
dată
din București și am fost la Oradea.

Edited by Tibo on 28 July 2014 at 8:41pm

1 person has voted this message useful



getreallanguage
Diglot
Senior Member
Argentina
youtube.com/getreall
Joined 5231 days ago

240 posts - 371 votes 
Speaks: Spanish*, English
Studies: Italian, Dutch

 
 Message 315 of 315
04 July 2015 at 10:49pm | IP Logged 
Lo que yo quisiera saber es, existe un thread así pero para las lenguas germánicas?


1 person has voted this message useful



This discussion contains 315 messages over 40 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 

If you wish to post a reply to this topic you must first login. If you are not already registered you must first register


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 4.3906 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.