Register  Login  Active Topics  Maps  

Porozmawiajmy po polsku :)

  Tags: Polish
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
178 messages over 23 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 ... 22 23 Next >>
prz_
Tetraglot
Senior Member
Poland
last.fm/user/prz_rul
Joined 4646 days ago

890 posts - 1190 votes 
Speaks: Polish*, English, Bulgarian, Croatian
Studies: Slovenian, Macedonian, Persian, Russian, Turkish, Ukrainian, Dutch, Swedish, German, Italian, Armenian, Kurdish

 
 Message 153 of 178
22 July 2012 at 1:56pm | IP Logged 
Mam nadzieję, że to Ci pomoże:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=6&szukaj=zaimk%F3w

Pozdrawiam
1 person has voted this message useful



Homogenik
Diglot
Senior Member
Canada
Joined 4611 days ago

314 posts - 407 votes 
Speaks: French*, English
Studies: Polish, Mandarin

 
 Message 154 of 178
22 July 2012 at 6:38pm | IP Logged 
Tak, serdecznie dziękuję.
1 person has voted this message useful



Serpent
Octoglot
Senior Member
Russian Federation
serpent-849.livejour
Joined 6384 days ago

9753 posts - 15779 votes 
4 sounds
Speaks: Russian*, English, FinnishC1, Latin, German, Italian, Spanish, Portuguese
Studies: Danish, Romanian, Polish, Belarusian, Ukrainian, Croatian, Slovenian, Catalan, Czech, Galician, Dutch, Swedish

 
 Message 155 of 178
07 August 2012 at 9:50am | IP Logged 
Julie wrote:
Jestem Polką i mieszkam w Polsce, w jednym z miast, w których było Euro. Wydaje mi się, że Polacy są ogólnie rzecz biorąc z Euro jak najbardziej zadowoleni, jakkolwiek wszędzie powtarza się pytanie "co dalej" (czy kibice wrócą jako turyści? czy na Euro się nie skończy? co zrobić z nowymi/wyremontowanymi pięknymi stadionami - czy w ogóle zarobią one na siebie?). Z dużym entuzjazmem - wręcz zachwytem - opisywano w mediach pobyt zagranicznych kibiców, co pokazuje, że obcokrajowcy, a już na pewno ich tłumy, cały czas są sporym wydarzeniem :). Pod względem organizacyjnym Polacy są chyba z siebie zadowoleni (wcześniej wiele było obaw dotyczących tego, z iloma to rzeczami na Euro nie zdążymy...). W mediach przebija się jednak pewien smutek, że coś takiego się już nie powtórzy, i że może nie do końca wykorzystaliśmy naszą szansę, i że sporo remontów, nowych inwestycji itd. zostało przesuniętych na "po Euro" (a może i "na święty nigdy").

Zaznaczam przy tym, że ja niestety dokładnie w czasie Euro i tuż przed/po miałam mnóstwo pracy i śledziłam medialne doniesienia jednym okiem (nie mówiąc już o tym, że obejrzałam mniej meczów, niż chciałam, i trochę mnie ta atmosfera Euro ominęła).


Ach... W maju byłam we wszystkich miastach, w których byłi mecze, z wyjątkiem Gdańska. Myślałam o ciebie, ale nie byłaś na forumie. No, jestem pewna, że kiedyś spotykamy się <333
Stadiony są wspaniałe!!! *__*
1 person has voted this message useful



Serpent
Octoglot
Senior Member
Russian Federation
serpent-849.livejour
Joined 6384 days ago

9753 posts - 15779 votes 
4 sounds
Speaks: Russian*, English, FinnishC1, Latin, German, Italian, Spanish, Portuguese
Studies: Danish, Romanian, Polish, Belarusian, Ukrainian, Croatian, Slovenian, Catalan, Czech, Galician, Dutch, Swedish

 
 Message 156 of 178
07 August 2012 at 9:51am | IP Logged 
Julie wrote:
Dawaj znać, jak znowu będziesz w Polsce! Szkoda, że akurat wtedy nie korzystałam z
forum... ale lepiej późno niż wcale :).

UchylÄ™ rÄ…bka tajemnicy - jestem z Poznania :).


*_* W Poznaniu nie widziałam stadiona, ale dla mnie jest "najpiłkarske" miasto w Polsce. It breathes football. Chyba dlatego, że Lech jest tak popularny.

Getting too difficult and I'm sleepy... It felt like the attitude was different. In Warsaw (and I bet Gdańsk too) it was: The Euro is an important event, it should match our level.
Whereas in Poznań (and to a lesser extent Wrocław?): The Euro is an important event, we should match its level. Not losing our face is a matter of life and death.
Poznań really seemed eager to be perfect :') Eager in a beautifully modest way.
1 person has voted this message useful



Serpent
Octoglot
Senior Member
Russian Federation
serpent-849.livejour
Joined 6384 days ago

9753 posts - 15779 votes 
4 sounds
Speaks: Russian*, English, FinnishC1, Latin, German, Italian, Spanish, Portuguese
Studies: Danish, Romanian, Polish, Belarusian, Ukrainian, Croatian, Slovenian, Catalan, Czech, Galician, Dutch, Swedish

 
 Message 157 of 178
07 August 2012 at 10:00am | IP Logged 
Julie:
Nie miałam pojęcia, że Poznań tak różni się od pozostałych miast-gospodarzy Euro - interesujące obserwacje! Dorzucam małą wskazówkę językową (daj znać, czy chcesz, żebym ew. korygowała Twoje błędy): "forum" jest nieodmienne w liczbie pojedynczej (korzystać z forum, udzielać się na forum, zaglądać na forum)


Serpent:
Dziękuję! tak, chciałabym:) ale tylko jeśli nie są za wiele:) (co jest "ew"? wiem tylko po engelsku.... :D)
shouldn't have trusted google >_<


Julie:
Nie ma problemu, będę wybierała od czasu do czasu coś, co rzuci mi się w oczy. "ew." to skrót od "ewentualnie" (znaczenie jak niemieckie "eventuell", a nie angielskie "eventually") Korekta: nie jest/nie będzie ich za wiele



done rescuing the posts, I think \o/

Julie, czy jesteÅ› kibickÄ…? Can't help picturing you as a supporter of some German team ;))
1 person has voted this message useful



Homogenik
Diglot
Senior Member
Canada
Joined 4611 days ago

314 posts - 407 votes 
Speaks: French*, English
Studies: Polish, Mandarin

 
 Message 158 of 178
24 September 2012 at 2:30pm | IP Logged 
Chyba niebawem będą Jarzębina w koncertu na Stadioniach. Wszystko w porządku! Po Madonnie, Jarzębina! (Nie
wiem czy ludzie będą żądać jak o Madonnie, że kobiety Jarzębiny będą być egzorcyzmowane).

Chciałem zapytać : czy istnieje jakiś program radiowy gdzie są wywiady między tylko 2 albo 3 osoby? Ściągałem
podcasty programu Siódmej Dnia Tygodnia i to dobrze, ale trudno do rozumieć dla mnie, bo jest za dużo ludzi i
mówią razem, jeden na drugim i ostatecznie krzyczą w stanie histerii. Pomyślałem, że prosty program albo wywiad
między dwami osobami byłby lepszy dla mojego mózgu.

Edited by Homogenik on 24 September 2012 at 2:36pm

1 person has voted this message useful



Theodisce
Octoglot
Senior Member
Poland
Joined 5673 days ago

127 posts - 167 votes 
Speaks: Polish*, Latin, Ancient Greek, Russian, Czech, French, English, German
Studies: Italian, Spanish, Slovak, Ukrainian, Serbo-Croatian, Greek, Portuguese

 
 Message 159 of 178
24 September 2012 at 5:09pm | IP Logged 
Mo¿e TOK FM? http://www.tok.fm/TOKFM/0,89193.html Z regu³y nie ma wielu osób mówi±cych naraz. Od razu mówiê, ¿e radio ma wyra¼ny profil lewicowo-liberalny.

Spróbuj te¿ http://www.polskieradio.pl/8/Audycja/7298 . W ogóle du¿o audycji Polskiego Radia mog³oby Ci przypa¶æ do gustu, ale poleca³bym te po¶wiêcone historii czy kulturze, politycy z regu³y histeryzuj± : )
2 persons have voted this message useful



Homogenik
Diglot
Senior Member
Canada
Joined 4611 days ago

314 posts - 407 votes 
Speaks: French*, English
Studies: Polish, Mandarin

 
 Message 160 of 178
26 September 2012 at 10:37pm | IP Logged 
Wow! Serdecznie dziękuję, bo to właśnie to, co chciałem.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 178 messages over 23 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.4375 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.