Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek: H Μύκονος και η Θήρα

  Tags: Travel | Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
11 messages over 2 pages: 1 2  Next >>
Ponape
Pentaglot
Groupie
Spain
Joined 5750 days ago

42 posts - 58 votes 
Speaks: Spanish*, French, English, German, Italian
Studies: Greek, Basque, Swahili, Tagalog, Arabic (classical), Quechua, Vietnamese, Turkish, Korean, Serbo-Croatian, Hindi

 
 Message 1 of 11
19 December 2009 at 4:27pm | IP Logged 
Αν πρέπει να προτιμάτε μόνο ένα νησί, προτιμάτε την Μύκονο ή Την Θήρα; Εγό θέλω να ταξιδέυω, αλλά δεν ξέρω σε ποιό νησί. Πώς είναι διαφορετικά; Ευχαριστώ!

1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6491 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 2 of 11
19 December 2009 at 5:27pm | IP Logged 
Αν σου ενδιαφέρει πολύ την ιστορία ή τη γεωλογία, ώστε θα επίσκεψεις Θήρα, που είναι ίσως το πρωτότυπο της Ατλαντίδας. Εάν οι παραλίες και νυχτερινή ζωή σε ενδιαφέρει πιο, έτσι ώστε να διαλέξει τον Μύκονο. Και αν δεν μπορείς να κάνεις το μυαλό σου, επιλέξει ένα μεγαλύτερο νησί με τα πάντα, όπως την Κρήτη
2 persons have voted this message useful



leniko
Diglot
Newbie
Greece
Joined 5241 days ago

12 posts - 15 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: German, Japanese

 
 Message 3 of 11
21 December 2009 at 11:24pm | IP Logged 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Iversen. Ανάλογα με το πως ακριβώς θέλεις να περάσεις τις διακοπές σου, επιλέγεις και το μέρος που σου ταιριάζει. Η Σαντορίνη (Θήρα) είναι από τα πιο δημοφιλή, κοσμοπολίτικα νησιά της Ελλάδας και μπορείς να κάνεις συνδυασμό διασκέδασης,επίσκεψης αξιοθέατων και μπάνιων. Αν προτιμάς πιο έντονη διασκέδαση, τότε η Μύκονος είναι για σενα. Αν όμως θες να πας σε κάποιο ήσυχο νησί για διακοπές, και η Σαντορίνη αλλά και άλλα νησιά είναι καλά,όπως η Ευβοια, η Αστυπάλαια, η Αμοργός,η Κρήτη,τα Κουφονήσια και άλλα πολλά που θα ανακαλύψεις.
1 person has voted this message useful



Asithassa
Tetraglot
Newbie
Greece
Joined 5408 days ago

10 posts - 19 votes
Speaks: Greek*, English, Italian, Ancient Greek
Studies: Finnish, Icelandic, German, Japanese, Welsh

 
 Message 4 of 11
22 December 2009 at 12:42pm | IP Logged 
Για μένα δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης: η Μύκονος είναι για διασκέδαση, ποτά, ξενύχτια και τέτοια. Η Σαντορίνη όμως... είναι ένα μαγευτικό νησί. Δεν περιγράφεται με λόγια. Αξίζει κανείς στη ζωή του να το δει. Στη Μύκονο τι θα δεις; Κλαμπ και πάλι κλαμπ. Μόνο για τους νεαρούς είναι η Μύκονος, που δεν θέλουν να φανούν "ντεμοντέ" και να λένε πως έχουν πάει. Κάτι σαν παιδική χαρά των νέων. Αλλά στη Σαντορίνη... Η άγρια ομορφιά του ηφαιστείου, οι σπάνιες παραλίες, οι αρχαιολογικοί χώροι... αξίζουν ένα μακρινό ταξίδι!
3 persons have voted this message useful



ellasevia
Super Polyglot
Winner TAC 2011
Senior Member
Germany
Joined 5930 days ago

2150 posts - 3229 votes 
Speaks: English*, German, Croatian, Greek, French, Spanish, Russian, Swedish, Portuguese, Turkish, Italian
Studies: Catalan, Persian, Mandarin, Japanese, Romanian, Ukrainian

 
 Message 5 of 11
08 February 2010 at 1:10am | IP Logged 
Υπάρχει επίσης η Κρήτη. Και η Εύβοια είναι επίσης ωραίο νησί. Η Χαλκίδα δεν μου αρέσει, αλλά είναι πολύ όμορφο στο βόρειο του νησιού. Υπάρχουν πολλά μικρά χωριά και οι παραλίες είναι ωραίες.
1 person has voted this message useful



Asithassa
Tetraglot
Newbie
Greece
Joined 5408 days ago

10 posts - 19 votes
Speaks: Greek*, English, Italian, Ancient Greek
Studies: Finnish, Icelandic, German, Japanese, Welsh

 
 Message 6 of 11
25 February 2010 at 8:33pm | IP Logged 
Ελάτε όμως και στην Αθήνα. Μην ξεχνάτε την Αθήνα. Εγώ τη λατρεύω, μάλλον γιατί εδώ μένω. Είναι η πόλη μου. Παρόλο που είναι περίπλοκη και χαώδης, είναι γεμάτη πάθος και ιστορία.
Δώστε της μια ευκαιρία να σας κερδίσει με την ιδιαιτερότητά της.

(Παιδιά, τα μιλάτε αρκετά καλά τα Ελληνικά!)
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4900 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 7 of 11
29 March 2011 at 8:40pm | IP Logged 
Asithassa wrote:
Ελάτε όμως και στην Αθήνα. Μην ξεχνάτε την Αθήνα. Εγώ τη λατρεύω, μάλλον γιατί εδώ μένω. Είναι η πόλη μου. Παρόλο που είναι περίπλοκη και χαώδης, είναι γεμάτη πάθος και ιστορία.
Δώστε της μια ευκαιρία να σας κερδίσει με την ιδιαιτερότητά της.

(Παιδιά, τα μιλάτε αρκετά καλά τα Ελληνικά!)

Εμένα έχει ήδη κερδίσει! Λατρεύω μεγάλες πόλεις!
Οσο για τα δύο νησιά... προτιμώ Θήρα. Η μάλλον όχι προτιμώ, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να παω εκεί.
1 person has voted this message useful



Polyglot_gr
Super Polyglot
Newbie
Greece
Joined 4883 days ago

29 posts - 64 votes 
Speaks: Greek*, FrenchC2, EnglishC2, GermanC2, Italian, SpanishC2, DutchC1, Swedish, PortugueseC1, Romanian, Polish, Catalan, Russian, Hungarian

 
 Message 8 of 11
10 May 2011 at 4:43pm | IP Logged 
Αν και λίγο καθυστερημένα, θα απαντήσω ότι η Ελλάδα διαθέτει αμέτρητα νησιά πολύ ομορφότερα από τα δύο που προτείνει ο νηματοθέτης. Όποιος αμφιβάλλει ας γκουγκλίσει "Λευκάδα" ή "Κεφαλλονιά" (images). Θα εκπλαγεί από τη φυσική ομορφιά τους.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 11 messages over 2 pages: 2  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.4219 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.