Register  Login  Active Topics  Maps  

Radioclare’s tac log 2015 (*jäŋe/*ledús)

 Language Learning Forum : Language Learning Log Post Reply
292 messages over 37 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 35 ... 36 37 Next >>
Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 273 of 292
10 July 2015 at 9:43pm | IP Logged 
I'm really glad you said that basica, because I thought the same thing when I looked at
the corrections this morning, then started doubting myself and got so confused I couldn't
remember which preposition meant what any more :D

I am really pleased to have kept it going a whole week; it doesn't sound like long but
it's longer than I've ever managed before. I may even have to start doing a spreadsheet
and graphs like you :D The real test as to whether I can keep it up will be this weeken
though, because I'm going to be away from home.
1 person has voted this message useful



basica
Senior Member
Australia
Joined 3295 days ago

157 posts - 269 votes 
Studies: Serbian

 
 Message 274 of 292
11 July 2015 at 1:17pm | IP Logged 
Glad to be of service :) A week is great, don't be so hard on yourself :) I know going away makes it hard to
keep up with a routine, but if you break it don't fret too much, just pick up where you left off (much easier said
than done I know). I definitely do recommend the spreadsheet. It gets the little geek in me going :D
1 person has voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 275 of 292
12 July 2015 at 9:25pm | IP Logged 
Just got back home after a busy weekend away. I've just about managed to keep up with
my writing. Here are my words from Friday...

Quote:
Jučer sam pogledala seriju „Budva na pjenu od mora“. Bilo mi je veliko
iznenađenje kada sam čula kako je jedan lik odjednom spomenuo jezik esperanto. Naučila
sam esperanto prije deset godina, ali obično kada ja spomenem taj jezik drugim
ljudima, nitko ne zna o čemu se radi. Bila sam iznenađena kada je lik iz Budve rekao
da mu je pokojni ujak bio veliki esperantist, a drugi lik je to odmah razumio. Nije ga
trebao pitati što je Esperanto. Nekoliko riječi na esperantu su čak bile važne za
cijelu priču. Pitam se postoji li mnogo esperantista u Crnoj Gori. Mislim da ih nema
mnogo, jer nikada nisam srela esperantista iz te zemlje, mada poznam neke esperantiste
iz Hrvatske i Srbije.


...and from Saturday...

Quote:
Danas putujem u Cambridge da posjetim svoju sestru koja živi tamo. Cambridge
se nalazi otprilike 130 kilometara od moje kuće. Najlakše je putovati vlakom i put
traje tri sata. Mislim da je mnogim ljudima već poznato ime Cambridge, mada to nije
veliki grad, zbog toga što se tamo nalazi najstarije sveučilište u Engleskoj. Moja
sestra ne studira tamo, ali radi na sveučilištu. Devet godina je studirala
germanistiku i ove godine je doktorirala. Napisala je tezu o njemačkoj književnosti.
Mislim da je Cambridge lijep grad, premda tamo ništa nije jeftino.

Sretna sam što ću provesti vikend sa sestrom. Otkad je otišla u Cambridge, ne vidimo
se često. Danas je vrijeme lijepo i sunčano pa ćemo vjerojatno malo šetati po gradu i
uz rijeke. Večeras namjeravamo ići u kino da gledamo neki film, ali još nismo odlučile
koji. Kažu da će sutra padati kiša pa ne znam što ćemo učiniti. Možda ćemo ići u kafić
popiti kavu i razgovarati.


Now I just need to finish Sunday's! I started on the train but was falling asleep - I
seem to have accidentally walked 20 miles this weekend.

As a result of this week's efforts I'm at 7 962 words for the Output Challenge.

1 person has voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 276 of 292
12 July 2015 at 10:27pm | IP Logged 
Sunday's text got corrected almost instantly. Lang-8 is such a cool website :)

Quote:
Provela sam lijep vikend sa sestrom u Cambridgeu. U subotu smo razgledale grad.
Moja sestra radi na sveučilištu te ima dozvolu, što znači da smo i ona i ja mogle ući u
fakultete koji su obično zatvoreni za javnost. Ima puno lijepih povijesnih zgrada u
fakultetima. Bilo je vruće pa smo pojele divan sladoled. Poslije podne smo šetale kroz
polja do malog sela pored rijeke koje se zove Grantchester. Grantchester je poznat zbog
toga što su neki slavni pjesnici, primjerice Rupert Brooke, živjeli tamo prije prvog
svjetskog rata. Nakon šetnje smo večerale u dobrom restoranu i popile flašu bijelog vina.
Bilo mi je zabavno vidjeti sestru i imati priliku dugo pričati sa njom. Sada sam opet kod
kuće. Čini mi se da je vikend prošao prebrzo!

1 person has voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 277 of 292
14 July 2015 at 9:55am | IP Logged 
Monday's words...

Quote:
Danas sam imala važan poslovan sastanak s klijentom. Putovala sam sa šeficom autom od našeg ureda do prostorija klijenta koje se nalaze otprilike osamdeset kilometara daleko od Birminghama. Šefica je vozila, jer ja još nisam naučila kako voziti auto. Klijent ima ogromno skladište jer uvoze voće, povrće i slično. Nažalost, nema željezničkog kolodvora u blizini pa smo morale putovati autom. Bila je velika gužva na autocesti pa smo malo zakasnile. Srećom, klijent nije bio ljut zbog toga.

Sastanak je trajao tri sata i bio je prilično zanimljiv. Revizija je skoro gotova, pa smo razgovorili o tome što možemo poboljšati iduće godine. Međutim, u sobi u kojoj smo imali sastanak je bila prevruće pa sam se osjećala pospano tijekom sastanka. Mislim da sam danas u svakom slučaju bila umorna zato što je vikend kod sestre bio naporan.


Lots more errors with commas! But I was impressed that I managed to work in the phrase "u svakom slučaju", which I learned from basica :)

Lots more Budva-watching has been happening. I was supposed to go to bed early last night but I couldn't because I needed to watch a second episode. I only have two episodes left to watch now and so a lot of the storylines are coming to exciting conclusions. Lots more guns, of course, including an armed Savo coming to the aid of someone with whom he has a (to me quite tenuous!) relationship of 'kumstvo'. We also had someone getting hit over the head with a crowbar, which made a change. I'm going out this evening so won't be able to watch any more; will probably finish the series on Wednesday or Thursday evening.

And then I'm not sure how I'm going to fill my spare time :D
3 persons have voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 278 of 292
14 July 2015 at 11:54pm | IP Logged 
I wrote today's 100 words after a not inconsiderable amount of wine. The mistakes
weren't actually that bad. Which CEFR level does being able to write in a language
while drunk correspond to? ;)

Quote:
Danas je bio poseban dan. Imali smo proslavu zato što je moja sestra službeno
doktorirala. Bila je svečanost na sveučilištu prije podne, ali ja nisam mogla
prisustvovati jer sam morala ići na posao. Nakon posla sam se ipak srela obitelji i
išli smo u talijanski restoran u Birminghamu. Imali smo lijepu večeru zajedno, ali sam
ostala za stolom predugo, pa sam propustila zadnji vlak kući. Srećom, dečko mi je jako
ljubazan i ponudio mi je da dođe po mene na drugi kolodvor. Čini mi se da sam možda
popila previše vina pa će biti mnogo grešaka u ovom tekstu. Ipak mi je važno pokušati
napisati nešto svaki dan. Mislim da puno učim od grešaka i jako sam zahvalna na svim
ispravkama :)

2 persons have voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4342 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 279 of 292
15 July 2015 at 11:11am | IP Logged 
Two interesting points from corrections yesterday...

1) sresti implies that you have met someone coincidentally, whereas naći se implies that you had planned to meet them.

2) I am so bad with commas that someone has linked me to a website where I can read about their correct usage :)
1 person has voted this message useful



Expugnator
Hexaglot
Senior Member
Brazil
Joined 4925 days ago

3335 posts - 4349 votes 
Speaks: Portuguese*, Norwegian, French, English, Italian, Papiamento
Studies: Mandarin, Georgian, Russian

 
 Message 280 of 292
15 July 2015 at 5:01pm | IP Logged 
Wish I had your luck with lang-8, Radioclare! My posts are just left uncorrected. You deserve that, after all you've been working really hard and regularly.

I try not to even think about comma usage before a C level, given how much it differs even between neighboring languages! It's also something you get used to in the end.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 292 messages over 37 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3594 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.