Register  Login  Active Topics  Maps  

Poftim, unde-i subiectul românesc??

  Tags: Romanian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
26 messages over 4 pages: 1 2 3 4  Next >>


Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6507 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 1 of 26
08 November 2007 at 3:16pm | IP Logged 
Avem subiecte de mai multe limbi la acest forum, dar pînă acum nimeni n-au creat un subict în limba română. OK, iata-l.

Prima întîlnire a mea cu limba şi ţara româneşte a avut loc la anul 1975, unde am vizitat Bucureşti la o călătorie de Interrail. A fost o experienţă aproape surrealistă: am călătorit cu trenul din Beograda. Cu atît mai aproape de la graniţa română, cu atît mai micuţ a fost trenul. La sfîrşit era compus numai de o locomotivă a vapori şi un singur vagon cu un singur pasajer (eu). La frontieră o multitudine de vameşi români au cu totul despărtit vagonul, şi totodată o vameşă m-a întrebat despre cîte zile ca eu să aibă intenţiunea ca să râmin la România. Trei zile, am zis eu. O grămadă de lei, a zis doamna - pînă atunci nu am chiar ştiut ca România avea un schimb obligatoriu (numai am ştiut că nu aveam nevoie de o viză). Am pasat două noapte la un hotel turistic, am călătorit cu taxi, am mîncat zilnic într-un restaurant (foarte neobişnuit pentru mîne!) şi am vizitat toate muzeele. iar nu am putut să cheltuiesc de totii banii - deoarece că era interzis să exportează banii româneşti am tras restul prin latrina trenului către Budapest.

De 1975 pînă la anul 1981 am studiat limba franceză la facultatea de limbii romanice a Universitatei de Århus în Danemarca. Avem avut de neaşteptate un lector extern românesc care a organizat un curs de limba română. La început avem avut cinci participanţi, iar după un an eu am fost singur. Am continuat singur cu un nou lector românesc încă doi ani - vorbînd numai româneşte - şi la sfirşit am putut să vorbeşte limba româna (cu greşeale, desigur, dar curgatoară - poate fi prea curgatoară!).

La ianuarie de 1982 am avut certificatul de examen, şi în acelaşi timp am văzut că nu aveam nici o şanşă să continuez la o carieră ca cercetător şi profesor de universitate, şi nu am cerut să divenesc profesor de liceu. De aceea am decis foarte abrupt să terminez cu tot toţi aşpiraţiele şi ştudiile mele lingvistice. Deci nu am vorbit, ghîndit, citit, auzit sau scris româneşte de 1982 pînă la iunie de 2006 unde am decis să începe o călătorie la Ungaria, Româna şi Moldova. La aceeaşi timp am descoperit acest forum şi am - ruşinat - decis să re-învăţez toate limbile mele perdute. Dar aşta este o altă istorie ce nu l-am intenţiunea de-a poveşti din nou aici.

Scuzaţi-mă că am astfel chinuit limba româna...


Edited by Iversen on 08 November 2007 at 4:38pm

1 person has voted this message useful



Fraz
Diglot
Newbie
CanadaRegistered users can see my Skype Name
Joined 6436 days ago

13 posts - 13 votes
1 sounds
Speaks: English, Romanian*
Studies: French

 
 Message 2 of 26
10 November 2007 at 9:16pm | IP Logged 
Iversen, vreau să-ţi spun că vorbeşti (sau mai degrabă, scrii) foarte bine, mai ales având în vedere că nu ai trăit niciodată în România şi nu ai folosit limba pentru peste douăzeci de ani.

Am întâlnit (tot pe internet) o singură altă persoană care a învăţat româna doar din motive de interes lingvistic - un student brazilian de lingvistică. Intr-o zi mi-a spus că va începe studii individuale intensive de română şi în două luni a devenit capabil de a vorbi la un nivel destul de bun. Dupa această aventură s-a apucat de islandeză, şi am pierdut legătura cu el.

În fine, cât despre mine, povestea este simplă. M-am născut la Bucureşti şi am terminat patru clase de şcoală primară în limba română, deci cu toate că nu scriu foarte bine sunt fluent in ea.

Acum, trăind in Quebec, studiez franceza. Anul trecut am studiat limba rusă pentru două semestre. În viitorul apropriate doresc (din motive personale) să încep să învăţ limba arabă. Am cumpărat deja nişte cărţi şi am început să învăţ alfabetul. Din păcate nu cred că voi putea să mă înscriu în clase la universitate deci va trebuii să învăţ de unul singur.

Am o întrebare, desigur, nu vreau să fiu nepoliticos deci te rog să nu te simţi de loc obligat să îmi răspunzi. După ce ai renunţat la studiile lingvistice spre ce domeniu te-ai îndreptat? Întreb din curiozitate. Îmi imaginez că a fost dificil să renunţi la filologie după atât de mulţi ani de efort.
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6507 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 3 of 26
11 November 2007 at 2:20pm | IP Logged 
Nu-i nepoliticos de loc, - e nelogic să ia un examen şi nu se continueze nicidecum în branşă. Dar am văzut că toate posti de nivel universitar de Lingvistica Romanică în Danemarca au fost ocupate şi nu m-a placut idea de-a diveni profesor de livel elementar (inklusiv liceu) sau assistent universitar pentru toată viaţă. Am studiat economia (dar nu-am scris disertaţie finală) şi am avut muncii de scurtă durată, pînă că la anul 1986 am avut un post ca 'consultant de informatică' (= meşter de toate) în serviciu public, - şi am ocupat acelaşi post din 1986 pînă astăzi.

E posibil ca limba română să fie în viitor mai mult popular (cu România la EU), dar România în timpul al lui Ceaucescu nu a fost prea atragătoară. Am vizitat alte ţari care au respins communismul după 1989-1991, dar pentru că nu am mai ştiut limbile slavice sau maghiar nu am avut nici o problemă cu ele. Cu România a fost diferit - poate fi că am avut totuşi o picătura de regret de-a avea perdut filologia în 1982.

Eu nu ştiu cîte persoane au încercat să învăţeze limba română sau cu ce rezultat, dar nu e imposibil, - România de astăşi eşte mai mult atragător ca loc de imersiune, şi cu internetul problemele de-a avea texte şi surse de vorbire au fost mult reduse. Nu existe astăşi nici o raţiune pentru a evita limba română. Dar eu am folosit mai mult decît două luni - poate fi că acest brazilian e mai isteţ decât mine.

Combinaţia ta de franceza şi rusa e foarte logic, - se zice că limba italiana e mai aproape de limba română decît limba franceza, dar numerul de cuvinte imprumutate de francez e mai mare - şi de asemenea influenţa rusa e bine cunoscută. Poate fi că limba arabă va fi o bine continuaţie pentru că e aşa de diferită ...


Edited by Iversen on 11 November 2007 at 3:07pm

1 person has voted this message useful



danutza
Diglot
Newbie
Romania
Joined 5948 days ago

14 posts - 14 votes
Speaks: Romanian*, English
Studies: French

 
 Message 4 of 26
29 January 2008 at 7:50am | IP Logged 
hei! ce mai faceti?eu sunt romanca si trebuie sa recunosc ca am fost placut impresionata sa intalnesc un subiect in limba mea materna pe acest site.Felicitari Iversen pentru cat de bine vorbesti romaneste stiu ca este o limba destul de greu de invatat dar tu te descurci de minune. Inca o data felicitari!
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6507 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 5 of 26
29 January 2008 at 7:00pm | IP Logged 
Mulţumesc. Nu cred că limba română e mai greu de invăţat decît alte limbi romanice, dar e mai greu să găseşte materiale de studiu, şi pe deasupra nu existe multe posibilităţi să foloseşte limba româna al exterior de România şi Moldova. Încă la acest forum poliglot e rar să vede fraze în aceasta limbă o discuţie despre ea - chiar dacă avem mai multe membri româneşti aici.

Eu sper că vom avea mai multe poste la viitorul pentru că mai multe români o să aibă acces a un computer. Cu 22 milioane de vorbitori în Europa limba română are in fapt o bază de populaţie mai importantă decât majoritatea limbilor europeane. Pentru mine e interesantă pentru ce arată o dezvoltare diferită de toate alte odrasle limbiei latine.
     

Edited by Iversen on 29 January 2008 at 7:22pm

1 person has voted this message useful



danutza
Diglot
Newbie
Romania
Joined 5948 days ago

14 posts - 14 votes
Speaks: Romanian*, English
Studies: French

 
 Message 6 of 26
29 January 2008 at 7:23pm | IP Logged 
Intr-adevar am inteles ca este o limba destul de dificil de invatat cu multe exceptii de la regula etc. Si mai este si faptul ca mult timp romanii n-au avut acces spre exterior si invers datorita comunismului prin urmare nu a avut parte de popularitatea altor limbi dar sper si eu ca lucrul asta este in curs de schimbare este totusi o limba cu o istorie frumoasa si cu o autentica origine latina.
1 person has voted this message useful



ongaby
Tetraglot
Newbie
Czech Republic
Joined 5717 days ago

14 posts - 15 votes
Speaks: Romanian*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German, Czech

 
 Message 7 of 26
23 September 2008 at 6:12am | IP Logged 
Si eu la fel cautam sa vad daca este vreun topic in limba romana. Si uite ca este. Felicitari Iversen, vorbesti foarte bine romana. Nu este o limba usoara, dar banuiesc ca dupa ce deja mesteresti o alta limba romanica e mult mai usor sa inveti limba romana.
1 person has voted this message useful



Amicus
Triglot
Newbie
Brazil
Joined 5716 days ago

18 posts - 18 votes
Speaks: Portuguese*, English, French
Studies: Romanian, Greek

 
 Message 8 of 26
23 September 2008 at 9:05am | IP Logged 
Imi place limba romana. Eu vreau sa vorbesc. Studiez acum.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 26 messages over 4 pages: 2 3 4  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.7334 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.