Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek thread

  Tags: Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
54 messages over 7 pages: 1 2 3 4 5 6 7  Next >>
Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 1 of 54
01 February 2008 at 7:43pm | IP Logged 
Γεια σας!

Μιας και δεν υπήρχε, σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα νέο θέμα για τα ελληνικά. Όποιος μιλάει ελληνικά, σπουδάζει ή ασχολείται με τα ελληνικά γενικά μπορεί να μοιραστεί εδώ τις γνώσεις του, τις απορίες του ή ό,τι άλλο σχετικό με την ελληνική γλώσσα. Θα σας παρακαλούσα ει δυνατόν να γράφετε χρησιμοποιώντας το ελληνικό αλφάβητο, καθώς χρησιμοποιώντας λατινικούς χαρακτήρες κάνει το κείμενο δυσανάγνωστο και αισθητικά δεν είναι όμορφο.

Σας ευχαριστώ και ανυπομονώ να μιλήσω μαζί σας και να σας βοηθήσω σε ό,τι χρειάζεστε.

Αλέξανδρος
1 person has voted this message useful



Gilgamesh
Tetraglot
Senior Member
England
Joined 5992 days ago

452 posts - 468 votes 
14 sounds
Speaks: Dutch, English, German, French
Studies: Polish

 
 Message 2 of 54
01 February 2008 at 7:56pm | IP Logged 
Γεια σου Αλέξανδρε,

δεν μιλάω καλά ελληνικά αλλά προσπαθώ. Νομίζω που είναι ωραία που έχουμε ενα θέμα για τα ελληνικά. Μένω στην Ελλάδα τώρα, αλλά σε λίγο πάω πίσο στη Γερμανία.
Είμαι γυνειθει (?) εδω, στην Ελλαδα, στο Ναύπλιο. Μιλίσα πολύ καλά ελληνικά αλλά τώρα όχι. Οταν πήγα πίσο στην Ελλαδα μιλίσα κακά, πολύ κακα. Τώρα δεν είναι τόσο κακά, αλλά δεν ξέρω ακόμα πολλές λέξες, και είναι δύσκολο για μένα για να γράψω ή να διαβάζω ελληνικά. Δυστυχώς είναι όμως, αλλά τι να κάνω. Τώρα εχω δει ό,τι ήθελα να δω και πάω πίσο στη Γερμανία. Είμαι λίγο Γερμανός και λίγο Έλληνας. Ξέρω που έχω κανεί πολλούς λάθοι, αλλά δεν πειράζει... Εγό λεω που αν θέλω να μαθαίνω, πρέπει ισός να κάνω λαθος... (Και, δυστυχώς, ήμουν πολύ τεμπελλίς... Λοιπόν, ήταν λάθος μου).

Σ'ευχαριστώ γιατί έκανες ένα θέμα ελληνικά - είναι ωραία. Δυστυχώς που πρέπει να φεύγω τωρα. Συγγνώμη για τα κακά ελληνικά μου!

Μιχάλις

Edited by Gilgamesh on 01 February 2008 at 8:02pm

1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 3 of 54
01 February 2008 at 8:24pm | IP Logged 
Γεια σου Μιχάλη!

Χαίρομαι πολύ για την προσπάθειά σου. Μιλάς πολύ καλά ελληνικά. Το μόνο που ίσως χρειάζεται λίγο ακόμη να δουλέψεις είναι η ορθογραφία των λέξεων. Αντιλαμβάνομαι πως με τόσα διαφορετικά φωνήεντα και δίφθογγους που προφέρονται όλα ως "ι" και "ο", είναι αρκετά δύσκολο να γράψεις μία λέξη σωστά. Εάν επιθυμείς να διορθώσω το κείμενό σου, παρακαλώ πες μου το. Θα ήμουν πρόθυμος να σε βοηθήσω.

Ίσως μερικά σημεία που χρειάζονται προσοχή ειναι ο αόριστος διαρκείας του "μιλώ" ο οποιός στο πρώτο πρόσωπο είναι "μιλούσα" αντί "μιλίσα". Στο σημείο που έχεις το ερωτηματικό εντός των παρενθέσεων η λέξη που ήθελες να γράψεις είναι η λέξη "γεννηθείς" αν και σήμερα δεν χρησιμοποιείται πολύ αυτός ο τύπος μετοχής. Συνηθέστερα λέμε, "Είμαι γεννημένος" ή "Γεννήθηκα". Παρ'ολ'αυτά είναι συχνό από μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους να τους ακούς να λένε αυτό που εσύ ήθελες να πεις ("Είμαι γεννηθείς...").

Από ποιο μέρος της Γερμανίας είσαι; Ενδιαφέρομαι να πάω στη Γερμανία για σπουδές. Συγκεκριμένα θέλω να πάω στη Λειψία και γι'αυτό μαθαίνω γερμανικά. Θα ήθελα να φύγω αυτόν το χρόνο, αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρω. Ακόμα δεν μπορώ να μιλήσω καλά στα γερμανικά και το λεξιλόγιό μου είναι πολύ περιορισμένο...

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου. Θα ήθελα να σου πω και πάλι πως τα ελληνικά σου είναι σε πολύ καλό επίπεδο!

Αλέξανδρος



1 person has voted this message useful



Gilgamesh
Tetraglot
Senior Member
England
Joined 5992 days ago

452 posts - 468 votes 
14 sounds
Speaks: Dutch, English, German, French
Studies: Polish

 
 Message 4 of 54
01 February 2008 at 8:36pm | IP Logged 
Είμαι από το Bamberg, πολύ κοντά απο το Nuernberg. Χαίρομαι που θέλεις να μαθαίνεις γερμανικά, μπορώ να σε βοηθήσω. Απο που στην αθήνα είσαι. Εγώ μένω (ακόμα) στο Νέο Ψυχικό.

Edited by Gilgamesh on 01 February 2008 at 8:42pm

1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 5 of 54
01 February 2008 at 8:49pm | IP Logged 
Μένω στο Γαλάτσι. Πρέπει να είναι πολύ ώραια πόλη το Bamberg (μόλις είδα μερικές εικόνες στο Wikipedia). Θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν μπόρουσες να με βοηθήσεις. Βασικά το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι, πέρα από το φτωχό λεξιλόγιο που έχω, ο προφορικός λόγος κι η ακουστική κατανόηση κι αυτό γιατί ακριβώς δεν γνωρίζω πολλές λέξεις. Τη γραμματική σε μεγάλο βαθμό την έχω μάθει, αν και υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν έχω ακόμη πλήρως αφομοιώσει όπως είναι οι προθέσεις και τα μόρια τα οποία κυριολεκτικά δεν έχω καταλάβει πώς χρησιμοποιούνται...

Αλέξανδρος
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6453 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 6 of 54
02 February 2008 at 11:09am | IP Logged 
Για σας Αλέξανδρε και Gilgamesh

Όταν έγραψα σε άλλο θέμα ότι θα ήτανe συμπαθητικό να έχουμε ένα θέμα ελληνικό, δεν ήξερα ακόμι ότι ο Αλέξανδρος ήδη είχε δημιουργήσει αυτό - τα πράματα πηγαίνουν γρήγορα εδώ!

Για με το δυσκολότερο προβλήμα της δημοτικής εγγράφης είναι να υποθεσεί οι τόνοι των λέξεων, - και αυτό είναι μετά από τη μεταρρύθμιση ορθογραφίας, η οποία κατάργησε δύο από τους τρεις τόνοι και τa δύο πνεύματα! Είναι επίσης δύσκολο να αποκτηθεί μια καλή προφορά, αλλά προς το παρόν είναι σημαντικότερο για με να αποκτηθεί ένα αρκετά καλό γράψιμο, - η προφορά θα είναι μόνο απαραίτητη όταν θα ταξιδέψω την επόμενη φορά στην Ελλάδα (επισκέφτηκα Αθήνα, Πάτρα και Δελφοι το περασμένο καλοκαίρι, όταν τα ελληνικά μου δεν ήταν ακόμα πραγματικά αρκετά καλά).

Edited by Iversen on 02 February 2008 at 1:08pm

2 persons have voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 7 of 54
02 February 2008 at 12:01pm | IP Logged 
Γεια σου Iversen!

Σκέφτηκα πώς όντως έλειπε ένα θέμα για τα ελληνικά σ΄αυτόν τον τόπο συζητήσεως και γι'αυτό δημιούργησα ένα. Παρατηρώ πως δεν είναι πολλοί αυτοί που μαθαίνουν ελληνικά, αλλά θεωρώ πως και πάλι θα είναι ένα χρήσιμο θέμα για πολλά μέλη.

Καταρχήν θα ήθελα να σου πω πως κι εσένα τα ελληνικά σου είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Ελικρινά απορώ πώς μπορείτε και μαθαίνετε μία άγνωστη γλώσσα για σας τόσο γρήγορα. Αυτό πραγματικά με συγκινεί!Όσον αφορά τον τονισμό των λέξεων, το πολυτονικό σύστημα το οποίο εφαρμόζονταν μεχρί και λίγες δεκαετίες πριν, εγκαταλείφθηκε γιατί δεν είχε κανένα λόγο ύπαρξης. Οι τρεις τόνοι (οξεία, βαρεία, περισπωμένη) και τα δύο πνεύματα (δασεία και ψιλή) είχαν ως ρόλο στην αρχαία ελληνική να δηλώνουν την προφορά μιας λέξης. Σήμερα η προφορά, όπως πολλά άλλα στη γλώσσα, έχει σε μεγάλο βαθμό απλουστευτεί και η οξεία (ο τόνος που χρησιμοποιείται) είναι πλέον αρκετή.

Η γενική εκτίμησή μου για το κείμενό σου είναι πολύ καλή. Το μόνο που χρειάζεται λίγο να κοιτάξεις είναι η ορθογραφία μερικών λέξεων και η λάθος χρήση μερικών άλλων (όσον αφορά τη σημασία τους).

Αλέξανδρος

ΥΓ. Αν επιθυμείς, μπορώ να σου επισημάνω ποια είναι τα λάθη σου.

Edited by Alexander on 02 February 2008 at 12:24pm

1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6453 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 8 of 54
02 February 2008 at 12:46pm | IP Logged 
Δεν ειναι αρκετά γρίγορα - Δεν έχω αρχίζει να μαθώ ελληνικά το περασμένο καλοκαίρι, αλλά κιόλα στον χρόνο 2006. Και έχω μάθει το ελληνικό αλφάβητο κιολας το 1974 για ένα ταξίδι Interrail! Αλλά όπως έχω γράψει αλλού, είναι συνήθως κατά τη διάρκεια των τελευταίων μηνών, ότι πραγματικά έχω αισθανθεί ότι τα ελληνικά μου θα μπορούσαν να είναι χρήσιμα για οποιοδήποτε σκοπό πρακτικό. Γι'αυτό είναι πολύ καλά οτί εχουμε αγόρα ένα θήμα ελληνικά.

Edited by Iversen on 02 February 2008 at 1:06pm



1 person has voted this message useful



This discussion contains 54 messages over 7 pages: 2 3 4 5 6 7  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3594 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.