Register  Login  Active Topics  Maps  

Slovak thread

  Tags: Slovak
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
77 messages over 10 pages: 13 4 5 6 7 ... 2 ... 9 10 Next >>
Chung
Diglot
Senior Member
Joined 6945 days ago

4228 posts - 8259 votes 
20 sounds
Speaks: English*, French
Studies: Polish, Slovak, Uzbek, Turkish, Korean, Finnish

 
 Message 9 of 77
27 May 2008 at 10:33pm | IP Logged 
Kubelek wrote:
Nie rozumiem wszystkiego, ale często mogę się domyślić o co chodzi. Na Słowację jeżdżę głownie w góry, niedaleko granicy. Tam Słowacy umieją tak dobierać słowa, żeby Polacy dobrze ich rozumieli. Nie wiem jak mówi się w innych regionach.

Niektóre słowa w ogóle nie są podobne: na przykład nie zrozumiałem "Aspoň" - po polsku 'przynajmniej', ani 'Kľudne' - nie wiem co to znaczy. Ale ogólny sens można zrozumieć. Nie umiem czytać po Słowacku. Może gdybym mógł sobie przeczytać na głos zrozumiał bym jeszcze więcej.

Wiem, że 'h' odpowiada często 'g' w Polskim. Gdybym znał więcej takich zasad na pewno byłoby jeszcze łatwiej.

Ale ogólnie jest mi dużo łatwiej zrozumieć Słowacki niż Czeski czy Rosyjski.

Trudno jest ci się uczyć Polskiego? Na pewno łatwo uczyć się słów, ale jak z gramatyką? Nie mylą ci się konjugacje albo deklinacje?



Czasem "kľudne" ma sens tego słowa "śmiało"

np.
piš kľudne po poľsky!
pisz śmiało po słowacku!



1 person has voted this message useful



Kubelek
Tetraglot
Senior Member
Switzerland
chomikuj.pl/Kuba_wal
Joined 6641 days ago

415 posts - 528 votes 
Speaks: Polish*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German

 
 Message 10 of 77
28 May 2008 at 3:55am | IP Logged 
Dzięki Chung, teraz dobrze rozumiem. Teraz, kiedy Chung jest z nami, nie mamy się czego bać. On wie więcej o naszych językach niż my sami :) Tak trzymać Chung.


Cześć Cisa :) Prawie dobrze. A jak to powiedzieć po Słowacku? Ahoj?

vitaj jest takie samo jak 'witaj' po polsku, ale u nas to dość formalne słowo, znaczy 'welcome'.

Chciałbym znaleźć jakiś dobry kurs Słowackiego, i przejrzeć go tylko po to by rozumieć ten język lepiej. Na pewno byłoby trudno nauczyć się mówić poprawnie, a nie mam tyle czasu.
Niestety znalazłem inną książkę - samouczek Serbsko-Chorwacki :P Kusi mnie żeby ją poczytać.

Władek: próbowałeś już assimil polonais sans peine? Można go znaleźć w internecie, jeśli jesteś zainteresowany. Jest niezły, kupiłem go nawet swojej dziewczynie (nie mówi jeszcze dobrze po polsku, jest Amerykanką).
Byłem raz w Koszycach ale trudno było się porozumieć - chyba bardziej przydałby się Cygański albo Rumuński niż Słowacki ;)

Nie wiem dlaczego Czeski jest trudniejszy. Wydaje się 'twardszy'. Przez to niektóre słowa mniej przypominają polskie odpowiedniki.

Wiesz, że dla Polaków Słowacki i Czeski są bardzo zabawne? Wiele waszych normalnych słów jest dla nas zdrobnieniami (diminutives). Przez to ma się wrażenie, że rozmawiasz z dzieckiem.
A jak dla was brzmi Polski? Śmiesznie? Brzydko? Miękko (ś ć sz etc)?
1 person has voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6373 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 11 of 77
28 May 2008 at 4:14am | IP Logged 
Kubelek:

:-)

Či je pre nás Poľský jazyk smiešny? Veľmi! :-) Presne tak, ako hovoríš, je to akoby si sa rozprával s deckom. Poľština znie tiež veľmi veľmi mäkko a sladko. A hlavne, niektoré slová, ktoré vy používate sú u nás veľmi silný východoslovenský dialekt alebo zdrobneniny. Skúsim si na nejaké spomenúť, z ktorých sa Slováci veľmi smejú:

Šukať (Po Slovensky hľadať, to je slangový výraz pre sex po Slovensky..a veľmi zábavné je, keď malý poľský chlapec v Tatrách raz povedal, šukám instruktorku:-)), Záchod - to je po Slovensky toaleta (bathroom), Chinčíci, Tibetčíci :-) to je veľmi smiešne samo o sebe..sklepy činné (obchody otvorené), samochod (auto), samolot (lietadlo), kibici pilki nožnej (futbalový fanúšikovia):-) Wlochy (Taliansko), bardzo (veľmi).. je toho veľmi veľa..scenarjuš, dennikarjuš, depozitarjuš, prasa (Po Slovensky tlač (noviny atď), ale prasa po Slovensky je dosť nepekné slovo pre - świnia ), uwaga (pozor, ale po Slovensky to znamená rozwaga), wiadomošč (sms sprava, ale po Slovensky to znamená umiejetność), (ospravedlňujem sa za fonetický prepis!).

Veľmi som sa na tom smial, ale potom som si uvedomil, že nám je to smiešne len preto, lebo sa tak rozpráva na dedinách na východnom Slovensku a že vlastne dialekt východného Slovenska je taký iný preto, lebo to je Poľština a Ukrajinčina v Slovenčine a tak sa mi váš jazyk začal celkom páčiť.

Nepoznám žiadne kurzy Slovenského jayzka, ale myslím si, že stačí vypracovať zoznam kľúčových 300-400 slov, ktoré sa veľmi odlišujú, tie sa naučiť naspamäť a potom veľa čítať a počúvať rádio a za pár týždňov musí každý Poliak veľmi dobre rozumieť po Slovensky a naopak.

p.s.: páči sa mi (podoba sie mi) meno Władek:-) podobať sa po Slovensky znamená to resemble.
p.s.s.: V Košiciach vedieť po cigánsky niekedy veľmi pomôže

Edited by Vlad on 28 May 2008 at 4:41am

1 person has voted this message useful



Kubelek
Tetraglot
Senior Member
Switzerland
chomikuj.pl/Kuba_wal
Joined 6641 days ago

415 posts - 528 votes 
Speaks: Polish*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German

 
 Message 12 of 77
28 May 2008 at 4:40am | IP Logged 
Tak, wszędzie są 'fałszywi przyjaciele'.

Ja też mogę wymieniać takie słowa ;) Zmarzliny, mam napad (po polsku 'pomysł'. Napad to rabunek, atak), dziwka, co se paczy (w restauracji. to dla nas brzmi niegrzecznie), czerstwe peczywo. I nazwiska kobiet - dodajecie 'ova' na końcu, nawet do nazwisk amerykańskich. U nas już coraz rzadziej się to spotyka.

Czyli wy dla nas brzmicie jak dzieci, i vice versa :)


1 person has voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6373 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 13 of 77
28 May 2008 at 4:43am | IP Logged 
Nápad:-)) To je dobré :-) nevedel som, že je vám to smiešne.

attack je u nás - útok, napadnutie
1 person has voted this message useful



Chung
Diglot
Senior Member
Joined 6945 days ago

4228 posts - 8259 votes 
20 sounds
Speaks: English*, French
Studies: Polish, Slovak, Uzbek, Turkish, Korean, Finnish

 
 Message 14 of 77
28 May 2008 at 9:13am | IP Logged 
Vlad wrote:
Kubelek:

:-)

Či je pre nás Poľský jazyk smiešny? Veľmi! :-) Presne tak, ako hovoríš, je to akoby si sa rozprával s deckom. Poľština znie tiež veľmi veľmi mäkko a sladko. A hlavne, niektoré slová, ktoré vy používate sú u nás veľmi silný východoslovenský dialekt alebo zdrobneniny. Skúsim si na nejaké spomenúť, z ktorých sa Slováci veľmi smejú:

Šukať (Po Slovensky hľadať, to je slangový výraz pre sex po Slovensky..a veľmi zábavné je, keď malý poľský chlapec v Tatrách raz povedal, šukám instruktorku:-)), Záchod - to je po Slovensky toaleta (bathroom), Chinčíci, Tibetčíci :-) to je veľmi smiešne samo o sebe..sklepy činné (obchody otvorené), samochod (auto), samolot (lietadlo), kibici pilki nožnej (futbalový fanúšikovia):-) Wlochy (Taliansko), bardzo (veľmi).. je toho veľmi veľa..scenarjuš, dennikarjuš, depozitarjuš, prasa (Po Slovensky tlač (noviny atď), ale prasa po Slovensky je dosť nepekné slovo pre - świnia ), uwaga (pozor, ale po Slovensky to znamená rozwaga), wiadomošč (sms sprava, ale po Slovensky to znamená umiejetność), (ospravedlňujem sa za fonetický prepis!).

Veľmi som sa na tom smial, ale potom som si uvedomil, že nám je to smiešne len preto, lebo sa tak rozpráva na dedinách na východnom Slovensku a že vlastne dialekt východného Slovenska je taký iný preto, lebo to je Poľština a Ukrajinčina v Slovenčine a tak sa mi váš jazyk začal celkom páčiť.

Nepoznám žiadne kurzy Slovenského jayzka, ale myslím si, že stačí vypracovať zoznam kľúčových 300-400 slov, ktoré sa veľmi odlišujú, tie sa naučiť naspamäť a potom veľa čítať a počúvať rádio a za pár týždňov musí každý Poliak veľmi dobre rozumieť po Slovensky a naopak.

p.s.: páči sa mi (podoba sie mi) meno Władek:-) podobať sa po Slovensky znamená to resemble.
p.s.s.: V Košiciach vedieť po cigánsky niekedy veľmi pomôže


V Polsku som vedel kurz pre Slovakov, ktori zacinaju ucit sa polstinu: "Po tamtej stronie Tatr". Ale suhlasim s Vladom. Su slovensko-polsky/polsko-slovensky slovniky, ale ja som ani nenasiel ziadne kurzy slovenskeho pre Poliakov. Zda sa mi, ze cudzi samouk, ktory chce sa ucit slovencinu, musi pouzivat taky kurz v anglictine (np. "Beginning Slovak", "Slovak for You", atd.).
1 person has voted this message useful



showtime17
Trilingual Hexaglot
Senior Member
Slovakia
gainweightjournal.co
Joined 5873 days ago

154 posts - 210 votes 
Speaks: Russian, English*, Czech*, Slovak*, French, Spanish
Studies: Ukrainian, Polish, Dutch

 
 Message 15 of 77
28 May 2008 at 3:36pm | IP Logged 
Hehe slovensky "thread". Uz som si myslel ze ho zalozim sam. (prepacte ze nepouzivam diaktriku)

A fakt z tej polstiny som dost vela rozumel. (aj ked si stale myslim ze Cestina a Slovencina su si viac podobne)

-------
A taky tady muzem zacit mluvit Cesky!

Edited by showtime17 on 28 May 2008 at 3:37pm

1 person has voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6373 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 16 of 77
28 May 2008 at 3:57pm | IP Logged 
Showtime17:

keby sa Poľština písala pomocou našej diakritiky, vyzerala by opticky ešte podobnejšie, ale Čeština sa mi zdá tiež aj napriek tomu bližšia.

Odkiaľ si zo Slovenska?

Spravme z toho teda Česko-Slovensko-Poľský (Západoslovanský:-))thread.

Kubelek:

Ešte mi napadlo jedno Slovenské slovo, z ktorého sa Poliaci veľmi smejú: televízny divák :-)



1 person has voted this message useful



This discussion contains 77 messages over 10 pages: << Prev 13 4 5 6 7 8 9 10  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 1.7183 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.