Register  Login  Active Topics  Maps  

Slovak thread

  Tags: Slovak
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
77 messages over 10 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 9 10
danika
Pentaglot
Newbie
Slovakia
Joined 5102 days ago

10 posts - 10 votes
Speaks: Slovak*, English, Italian, Czech, Polish
Studies: SwedishB1

 
 Message 73 of 77
08 July 2011 at 8:12am | IP Logged 
vieš čo bude na tom niečo pravdy.. momentálne žijem v taliansku, a taliančina hoc nie je
jazykom veľmi štrukturovaným, jednak, dá sa naučiť z nejakej učebnice, v zmysle že tak
ako ťa naučí po taliansky hovoriť učebnica, tak sa v taliansku v skutočnosti aj rozpráva,
jazyk je teda dosť zachovalý.
v slovenčine to podľa mňa tak nie je... keď sa ma taliani pýtaju "ako sa toto povie po
slovensky" (hlavne ak sa jedná o vetu), tak ja vetu poskladám tak ako by som ju
poskladala keby som bola na slovensku, ale uvedomujem si že spisovne, "učebnicovo", by to
malo byť trocha inak..
faktom zostáva že slovenčina sa v priebehu 50ich rokov určite zmenila, a možno ani nie
slovenčina ako spôsob hovorenia a vyjadrenia sa. veľa sa toho zmenilo za 50 rokov,
chvalabohu nás opustil aj starý režim, a myslím že zmenu vyvolala hlavne sloboda..
1 person has voted this message useful



jmagyar
Triglot
Newbie
SlovakiaRegistered users can see my Skype Name
Joined 5173 days ago

16 posts - 21 votes
Speaks: Slovak, Hungarian*, English
Studies: German

 
 Message 74 of 77
08 July 2011 at 6:14pm | IP Logged 
Vtipné je, že ak niekto rozpráva "učebnicovo", tak ho niektorí Slováci ho vysmejú, ba aj mu vynadajú. Je to problém najmä v prípade Maďarov žijúcich na Slovensku, ktorí sa v škole učia spisovnú slovenčinu.
1 person has voted this message useful



Delodephius
Bilingual Tetraglot
Senior Member
Yugoslavia
Joined 5199 days ago

342 posts - 501 votes 
Speaks: Slovak*, Serbo-Croatian*, EnglishC1, Czech
Studies: Russian, Japanese

 
 Message 75 of 77
09 July 2011 at 1:42am | IP Logged 
Hehe, pre nás je aj "učebnicovo" už novšie keď sa u nás doma za stolom zovára ako za čias
Štúra.
1 person has voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6380 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 76 of 77
09 July 2011 at 3:32am | IP Logged 
jmagyar,

nie je to veru na Slovensku s tou tolerantnostou Bohvieco, ale mne sa este nestalo, aby
mi niekto vynadal za to, ze rozpravam spisovne. Na druhej strane ale rozpravam
slovensky ovela lepsie ako madarsky tak neviem ako by to vyzeralo, keby som mal v
slovencine madarsky prizvuk.

Danika,

opustil nas stary rezim, ale nedavno bolo 20 rokov od padu socializmu a nevidel som
nejake masove oslavy na uliciach. Pracuje sa 2x tolko, priatelov mas 2x menej penazi o
trosku viac. Nehovorim, ze socializmus bol lepsi, nakoniec zil som v nom len 8 rokov
tak to skoro neviem posudit, ale pokial viem bolo na nom aj velmi vela pozitivneho..
nulova kriminalita, nulova nezamestnanost, neboli take obrovske socialne rozdiely..a
zda sa mi, ze bolo ovela viac poriadku ako teraz.   

Pokial ide o samotnu zmenu jazyka, myslim, ze ju skor sposobila moderniazacia a nutne
zavadzanie novych pojmov napriklad v ekonomii, informatike atd.




Edited by Vlad on 09 July 2011 at 3:45am

1 person has voted this message useful



danika
Pentaglot
Newbie
Slovakia
Joined 5102 days ago

10 posts - 10 votes
Speaks: Slovak*, English, Italian, Czech, Polish
Studies: SwedishB1

 
 Message 77 of 77
09 July 2011 at 8:31am | IP Logged 
mám to šťastie nepracovať na slovensku
a pokiaľ ide o socík, pre jednotlivcov to možno bolo nejako pozitívne, (hoc ja toho
pozitívneho veľa aj tak nevidím, nebavilo by ma byť sledovanou eh.. a to ako bolo dobre
to vysvetľujte poliakom, napriklad tím čo ich pozabíjali pri baniach v katowiciach w
1981om keď sa pokúšali štrajkovať) ale celkovo šlo o klamanie štátu a udržiavanie ho v
stave a režime ktorý už pri svojom vzniku bol odsúdený na zánik
viac poriadku? no tak keď ho udržiavali násilím a prenasledovaním, tak áno, bolo viac
poriadku.. blahoželám im k takému poriadku


1 person has voted this message useful



This discussion contains 77 messages over 10 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

If you wish to post a reply to this topic you must first login. If you are not already registered you must first register


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.2344 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.