Register  Login  Active Topics  Maps  

BCS Thread: Kako smo ovih dana?

  Tags: Serbo-Croatian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
48 messages over 6 pages: 1 24 5 6  Next >>
Dragomanno
Triglot
Groupie
Zimbabwe
Joined 4784 days ago

80 posts - 98 votes 
Speaks: Italian*, EnglishC2, GermanB2
Studies: Romanian, Serbo-Croatian, Latin, Lithuanian, Albanian, Ancient Greek

 
 Message 17 of 48
18 May 2011 at 11:35am | IP Logged 
Zdravo Danče i zdravo svima! Ja sam iz Italije i sam učio srpskihrvatskibosankskicrnogorski tjekom jednu godinu. Nažalost sada nemam vrijeme za produbiti, ali se nadam da pisati jasno :-)

Pozz

Edited by Dragomanno on 18 May 2011 at 11:36am

1 person has voted this message useful



Delodephius
Bilingual Tetraglot
Senior Member
Yugoslavia
Joined 5184 days ago

342 posts - 501 votes 
Speaks: Slovak*, Serbo-Croatian*, EnglishC1, Czech
Studies: Russian, Japanese

 
 Message 18 of 48
18 May 2011 at 6:36pm | IP Logged 
Ta da se i javim. Srpski mi nije maternji ali pošto sam odrastao u Vojvodini skoro mi
dođe kao takav. Govorim ga nekakvom mešavinom lalinskog i bosanskog pošto imam rodbine
iz Bjeline, a ima tu i malo srbijanskog, tj. s one strane Dunava.

Uopšte, malo koristim srpski, uglavnom sa rodbinom kad svrate ili sa mušterijama u
prodavnici, držim jedinu knjižaru u okolini pa dolaze i sa okolnih sela, pošto kod nas
živimo uglavnom samo mi Slovaci.

Mnogi na ovom forumu smatraju da je znanje tri jezika veliki uspeh, ali za mene koji
toliko i govori još od obdaništa nikada to nisam tako video. Naprotiv, kad polovina
ljudi koje poznaješ zna barem! tri jezika onda to postane nešto normalno i uspeh je ako
znaš barem pet-šest. Trenutno usavršavam ruski, koji sam učio četiri godine u gimnaziji
i jedan semestar sam ga studirao na faxu, a počeo sam da učim i kineski. Će da vidimo
da li će biti brašna od te raži.

Pozdrav,
Toma
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4893 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 19 of 48
30 September 2011 at 12:03am | IP Logged 
Здраво! Ја сам Пољакиња и зовем се Натаља, живим у Варшави. Учим српски, али не говорим добро.
Well, that's all I can say for now. I know some more expressions, but they are not useful while writing an introduction. I use the "Teach yourself Serbian" textbook, and it's been quite helpful till now. I decided to learn Serbian because I travel to Greece every year and I meet many Serbs there. Also, it's a beautiful language. I like Russian, but Russian is a soft-sounding Slavic language, and I think I prefer the tough-sounding ones, like for example Serbian.


1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5801 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 20 of 48
30 September 2011 at 7:30am | IP Logged 
Natalia, hvala što si konačno nešto napisala na ovom threadu, dugo nikoga nema. Želim ti sve najbolje s učenjem ovog lijepog i fascinantnog jezika iako nitko nije rekao da je lagan! Sretno, tebi će trebati svakako (kao i meni treba još uvijek!)!

Da vam kažem svi malo o čemu trenutno radim otkad smo se čuli zadnji put, stigao sam u Bosnu i Hercegovinu prije mjesec dana i tu radim u velikoj međunarodnoj organizaciji kao pripravnik. Na žalost unatoč tome da sam baš na području gdje se govori BCS izvorno i mogao bih iskoristiti tu priliku da vježbam svoju jezičnu vještinu s lokalnim ljudima, s obzirom da je engleski službeni i poslovni jezik tamo gdje radim tijekom dana pričam uglavnom na engleskom jeziku i većina mojih prijatelja dolaze iz brojnih stranih zemalja tako da bosanski/hrvatski/srpski im ne dolazi još jako prirodno i naš zajednički jezik je uvijek engleski (naravno kad naručim hranu/pića u restoranima govorim isključivo na bosanskom!).

A čime se vi bavite svi u ovo vrijeme? Nadam se da je sve pet tamo gdje ste vi na ovom svijetu!
1 person has voted this message useful



Marko Markovic
Newbie
YugoslaviaRegistered users can see my Skype Name
Joined 4645 days ago

6 posts - 6 votes
Speaks: Serbian*

 
 Message 21 of 48
07 October 2011 at 10:06pm | IP Logged 
Zdravo,dobri ljudi.Trazeci nesto o kineskom jeziku,videh da ima nesto postovano i na srpskom,mom maternjem jeziku.Vidim da srpski/hrvatski/bosanski jezik dobro govore svi ljudi koji ga uce kao strani.Drago mi je da neki ljudi iz Evrope zele uciti nas jezik.Samo napred.
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4893 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 22 of 48
16 October 2011 at 1:42pm | IP Logged 
Zdravo, Marko. Ja još ne govorim dobro srpski, ali pokušavam da ga naučim, jer mi se sviđa mnogo. Ne znam da pišem ni da govorim, ali razumem što vi pišete.
My biggest problem in Serbian for now are the grammatical cases. Although I perfectly understand the concept, I often attribute wrong cases to the prepositions.
The positive thing for me about learning Serbian is that I'm able to understand a lot of what all of you write in the thread. However, I find Serbian quite tricky, because there are some words in this language that look exactly like Polish words, but have different meaning.
And, believe me or not, I learn a lot through Ceca's songs. ;)

Edited by Natalia on 16 October 2011 at 2:01pm

1 person has voted this message useful



Marko Markovic
Newbie
YugoslaviaRegistered users can see my Skype Name
Joined 4645 days ago

6 posts - 6 votes
Speaks: Serbian*

 
 Message 23 of 48
16 October 2011 at 3:28pm | IP Logged 
Zdravo Natalia.Kako vidim tvoj srpski odlicno napreduje.
Cases can be quite difficult.Don`t worry,you will master the cases with time without even noticing.A french woman has been living in Belgrade for 10 years.She speaks serbian fluently.She fell in love with a Serb in Paris,came to live in Serbia and broke up with him a year after coming here.She decided to stay here,master the language and now she teaches french language at French Culture Center in Belgrade.If you consider the fact that serbian is much harder for French than it is for Poles,you will be filled with enthusiasm.
I don`t like Ceca and her songs,but I support anything that can help learning any language.
Polish language is thought to be probably the most difficult language in the world.If you master polish,you can master every language.
Serbian is quite difficult even for us.Yes,there are many words that look exactly the same,but with different meaning.It is the same case with serbian and russian.
If you want,be free to contact me via skype or e-mail.
1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5801 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 24 of 48
04 December 2011 at 4:17pm | IP Logged 
Vama se javljam službeno da nakon prekrasne godine i pol na ovim prostorima moram se konačno vratiti u Ameriku, zemlja u kojoj sigurno neću imati nikakvu priliku da napredujem u ovom divnom jeziku. Svakako mi je žao, ali nažalost sve mora završiti u neko vrijeme.

Neka se nastavlja pisati po ovim forumima na našem jeziku tako da me podsjetite onih dobrih starih vremena kad sam bio na Balkanu! Sve najbolje svima želim i samo unaprijed!






1 person has voted this message useful



This discussion contains 48 messages over 6 pages: << Prev 1 24 5 6  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3896 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.