Register  Login  Active Topics  Maps  

BCS Thread: Kako smo ovih dana?

  Tags: Serbo-Croatian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
48 messages over 6 pages: 1 2 3 4 5
ellasevia
Super Polyglot
Winner TAC 2011
Senior Member
Germany
Joined 5902 days ago

2150 posts - 3229 votes 
Speaks: English*, German, Croatian, Greek, French, Spanish, Russian, Swedish, Portuguese, Turkish, Italian
Studies: Catalan, Persian, Mandarin, Japanese, Romanian, Ukrainian

 
 Message 41 of 48
04 February 2015 at 8:13am | IP Logged 
nikolic993 wrote:
Gde živiš sad? Zašto ne slušaš vesti, muziku, ili neke podcast-ove, čisto da ostaneš u kontaktu sa jezikom?

Sad živim opet u SADu, živio sam u Hrvatskoj samo godinu dana, a to preko razmjene studenata tijekom godine nakon što sam maturirao gimnaziju. To je već prije dvije godine bilo, a prošlog ljeta sam se vratio u Hrvatsku, ali na par tjedana samo. Hrvatsku glazbu slušam često, ali stvarno nemam puno vremena slušati vijesti ili podcast-ove (osim onih koje slušam za učenje turskoga), niti na hrvatskome niti na nijednom jeziku, zbog raznih obaveza na fakultetu, na poslu, itd. U blizini ima jedan bosanski restoran u koji sam išao već nekoliko puta, a svaki put razgovaram sa vlasnicom na hrvatskom.

Radioclare wrote:
Konačno sam odustala i umjesto Hrvatske sam putovala u Makedoniju i Srbiju. Obje zemlje su lijepe, ali mi fali more.

Baš me zanima kako ti je bilo u Srbiji i u Makedoniji, jer te zemlje su jedine iz ex-Jugoslavije koje još nisam posjetio. Pogotovo Makedonija mi se čini jako zanimljiva. Gdje si sve išla? Isto vidim da učiš i hrvatski i srpski na istom vremenu, kako ti to ide? Zar ti nije teško razlikovati i ne pomiješati ove dvije vrste istog jezika? Ja sto posto ne bih uspio, haha. :) A kako ti se čini makedonski jezik za usporedbu sa srpskohrvatskime? Ja sad učim bugarski, a kaže se da su makedonski i bugarski jezici manje više razumljivi jedan drugome (kao i hrvatski i srpski, na primjer). Bugarski mi zvuči kao da Rus pokušava govoriti hrvatski bez znanja gramatike (uglavnom padeža); odnosno, zvuči kao hrvatski bez padeža s ruskim naglaskom...jako čudno.

Edited by ellasevia on 04 February 2015 at 8:16am

2 persons have voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4343 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 42 of 48
04 February 2015 at 11:40pm | IP Logged 
nikolic993 wrote:
Hm, nisam znao da je avionska karta iz Engleske za Hrvatsku toliko
skupa. Hrvatska ima baš lepo more, ali mnogi umesto nje idu u Crnu Goru zato što
uspeju da pronađu jeftinije aranžmane. Ja sam bio u Budvi pre nekoliko godina i
stvarno sam se lepo proveo. Najviše su mi se dopali Stari Grad i ostrvo Sveti Nikola.


Bila sam dvaput u Crnoj Gori, ali ima sličnog problema zato što nema mnogo letova iz
Engleske do Crne Gore. Prvi put sam već bila u Dubrovniku, pa sam mogla putovati
autobusom do Kotora bez problema. Drugi put sam bila u Srbiji i putovala autobusom iz
Niša do Bara. Bar nije posebno zanimljivi grad, ali Stari Bar je lijep. Htjela sam
putovati vlakom iz Bara do Beograda, ali to nije bilo moguće prošlog ljeta zbog
poplave. Bili su još vlakovi, ali samo noću i htjela sam vidjeti pejzaž.

ellasevia wrote:
Sad živim opet u SADu, živio sam u Hrvatskoj samo godinu dana, a to
preko razmjene studenata tijekom godine nakon što sam maturirao gimnaziju. To je već
prije dvije godine bilo, a prošlog ljeta sam se vratio u Hrvatsku, ali na par tjedana
samo. Hrvatsku glazbu slušam često, ali stvarno nemam puno vremena slušati vijesti ili
podcast-ove (osim onih koje slušam za učenje turskoga), niti na hrvatskome niti na
nijednom jeziku, zbog raznih obaveza na fakultetu, na poslu, itd


Gdje si živio kada si bio u Hrvatskoj? Imaš li neku hrvatsku glazbu što preporučuješ?
Jako mi se sviđa glazba Hladnog Piva, ali mislim da moram probati i druge bendove.
Čitala sam da je Severina najpopularnija pjevačica iz Hrvatske, ali mi se takva glazba
uopće ne sviđa.

ellasevia wrote:
Baš me zanima kako ti je bilo u Srbiji i u Makedoniji, jer te zemlje
su jedine iz ex-Jugoslavije koje još nisam posjetio. Pogotovo Makedonija mi se čini
jako zanimljiva. Gdje si sve išla?


Makedonija jest vrlo zanimljiva zemlja. Letjela sam u Skoplje i provela sam tri dana
tamo. Nakon toga sam posjetila i Bitolu i Ohrid. Skoplje je čudan grad. Potpuno je
ludo koliko spomenike se sada grade. Bitola je ugodan grad na sjeveru, blizu granice s
Grčkom. Malo izvan grada se nalazi ruševina starog rimskog grada Heraclea. Ohrid je
divno mjesto. Ima veliku jezeru i mnogo lijepih crkava. Nisam namjeravala učiti
makedonski jezik prije što sam išla u Ohrid. Kada sam vidjela kako je lijep tamo
odlučila sam da moram se vratiti iduće godine i da moram učiti jezik :) Mislim da je
politička situacija u toj zemlji međutim ne najbolja. Vidjela sam kako su siromašni
mnogi ljudi, naročito albanci.

Nisam znala što da očekujem od Srbije, jer toliko volim Hrvatsku. Dakle, bilo je
veliko iznenađenje za mene koliko je lijep tamo. Vidjela sam Beograd, Niš i Novi Sad.
Niš možda nije najljepše mjesto za odmor, ali sam sigurna da ću se jednog dana vratiti
u Beograd i Novi Sad. Bila sam veoma uzbuđena u Beogradu zbog velikih knjižara, mada
sam bila malo razočarana da nije bilo više knjiga na ćirilicu.

ellasevia wrote:
Isto vidim da učiš i hrvatski i srpski na istom vremenu, kako ti to
ide? Zar ti nije teško razlikovati i ne pomiješati ove dvije vrste istog jezika? Ja
sto posto ne bih uspio, haha. :)


Isprva sam učila samo hrvatski. Kada sam odlučila prošle godine da ću ići u Srbiju,
činilo mi se da moram učiti barem malo srpskog jezika. Imam
ovaj udžbenik koji vrlo jasno
pokazuje razlike i sličnosti. Još nisam pokušala pisati na srpskom, ali čitam srpske
prevode (na latinicu!) prilično često i sada kada pišem na hrvatskom ponekad dobijem
ispravke od ljudi koji govore da to što sam napisala previše je srpski.

ellasevia wrote:
A kako ti se čini makedonski jezik za usporedbu sa
srpskohrvatskime? Ja sad učim bugarski, a kaže se da su makedonski i bugarski jezici
manje više razumljivi jedan drugome (kao i hrvatski i srpski, na primjer). Bugarski mi
zvuči kao da Rus pokušava govoriti hrvatski bez znanja gramatike (uglavnom padeža);
odnosno, zvuči kao hrvatski bez padeža s ruskim naglaskom...jako čudno.


Još uvijek sam početnica što se tice makedonskog, ali se slažem s tobom da zvuči
čudno. Dobro je da nema toliko padeža, ali mi svi kažu da su glagoli strašni!

Edited by Radioclare on 05 February 2015 at 10:19am

2 persons have voted this message useful



nikolic993
Diglot
Senior Member
Yugoslavia
Joined 3540 days ago

106 posts - 205 votes 
Speaks: Serbian*, English
Studies: Italian, Mandarin, Romanian, Persian

 
 Message 43 of 48
05 February 2015 at 12:48am | IP Logged 
Radioclare wrote:
Imaš li neku hrvatsku glazbu što preporučuješ?
Od Hrvatske preporučujem "Azra" i "Haustor", a od Ex-Yu muzike "Galija", "Riblja Čorba", "Bijelo Dugme", "EKV (Ekatarina Velika)", "Bajaga i Instruktori", "Indexi", "SMAK","Zabranjeno Pušenje", "Alisa", "Divlje Jagode", "Crvena Jabuka", "Kerberi", "Parni valjak", "Prljavo kazalište", "YU Grupa". Ovi bold-ovani su moji omiljeni bendovi. :)

Evo i par pesama:
Galija - Dodirni me
Kerberi - Na raskršću
Prljavo Kazalište - Moj bijeli labude
Prljavo Kazalište - Zbog mene ne plači
Crvena Jabuka - Tamo gde ljubav počinje
Parni Valjak - Sve još miriše na nju

Edited by nikolic993 on 05 February 2015 at 1:55am

2 persons have voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4343 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 44 of 48
05 February 2015 at 10:12pm | IP Logged 
Hvala lijepo :) Odlično je dobiti nove ideje za muziku.

Quote:
Parni Valjak - Sve još miriše na nju


Poslušala sam sve sešt pjesama i ova mi najvise sviđa :)

Moje su omiljene pjesme na hrvatskom:

Hladno Pivo - Pjevajte nešto ljubavno (NSFW)

Hladno Pivo - Superman

Hladno Pivo - Na ovim prostorima

Nedavno sam počela koristiti LastFM i ta stranica mi je preporučila ove pjesme koje mi se sviđe:

Kud Idijoti - To nije mjesto za nas

Đubrivo ' Vaše Kćerka (NSFW)

Nemam pojma zašto mi je Lastfm preporučio ovu pjesmu (zato što nikada nisam slušila
sličnu muziku) ali mi ipak sviđa :) Možda zbog toga da volim vino :)
1 person has voted this message useful



nikolic993
Diglot
Senior Member
Yugoslavia
Joined 3540 days ago

106 posts - 205 votes 
Speaks: Serbian*, English
Studies: Italian, Mandarin, Romanian, Persian

 
 Message 45 of 48
06 February 2015 at 12:30am | IP Logged 
Radioclare wrote:
Hvala lijepo :) Odlično je dobiti nove ideje za muziku.

Quote:
Parni Valjak - Sve još miriše na nju


Poslušala sam sve sešt pjesama i ova mi najvise sviđa :)

Nemam pojma zašto mi je Lastfm preporučio ovu pjesmu (zato što nikada nisam slušila
sličnu muziku) ali mi se ipak sviđa :) Možda zbog toga što volim vino :)

Nema na čemu. To je i moja omiljena pesma. :)

Đorđe Balašević ja jako popularan pevač, ali nemoj da probaš da imitiraš njegov naglasak, zato što ćeš zvučati jako smešno. Peva sa jakim vojvođanskim naglaskom. :)

Ja vino retko kad pijem, ali kad se napijem od njega sutra me ceo dan boli glava. Više volim pivo i rakiju da pijem. :D

Edited by nikolic993 on 06 February 2015 at 12:30am

2 persons have voted this message useful



ellasevia
Super Polyglot
Winner TAC 2011
Senior Member
Germany
Joined 5902 days ago

2150 posts - 3229 votes 
Speaks: English*, German, Croatian, Greek, French, Spanish, Russian, Swedish, Portuguese, Turkish, Italian
Studies: Catalan, Persian, Mandarin, Japanese, Romanian, Ukrainian

 
 Message 46 of 48
06 February 2015 at 7:47am | IP Logged 
Radioclare wrote:
Htjela sam
putovati vlakom iz Bara do Beograda, ali to nije bilo moguće prošlog ljeta zbog
poplave. Bili su još vlakovi, ali samo noću i htjela sam vidjeti pejzaž.

Da, one poplave od prošlog ljeta su isto utjecali moje planove. Htio sam ići vlakom iz Zagreba do Beograda, s obzirom da još nisam bio posjetio Srbiju, a onda od Beograda prema jugu do Sofije. Ali morao sam promijeniti planove zbog tih poplava, a umjesto Srbije sam išao kroz Rumunjsku do Bugarske. Jako mi se svidjelo u Rumunjskoj isto, baš želim vratiti se tamo. Pogotovo područje Transilvanije je prekrasno.

Radioclare wrote:
Gdje si živio kada si bio u Hrvatskoj? Imaš li neku hrvatsku glazbu što preporučuješ?
Jako mi se sviđa glazba Hladnog Piva, ali mislim da moram probati i druge bendove.
Čitala sam da je Severina najpopularnija pjevačica iz Hrvatske, ali mi se takva glazba
uopće ne sviđa.

Živio sam u Primorsko-Goranskoj županiji, u području Kvarnera. Bilo je malo mjesto koje se zvalo Lovran, a išao sam u gimnaziju u Opatiju. Ako još ne poznaješ taj dio Hrvatske (ali stvarno moraš!!), blizu je Rijeke ali više prema Istri, oko 45 minuta autobusom ili 20 minuta autom.

Ako ne voliš Severinu onda ne znam šta da ti preporučujem, jer ja obožavam Severinu, iako su njezine pjesme malo čudne. Slušao sam tu pjesmu koju nam je nikolic preporučio, a baš mi se sviđa, presmiješna je.

Radioclare wrote:
Makedonija jest vrlo zanimljiva zemlja. Letjela sam u Skoplje i provela sam tri dana
tamo. Nakon toga sam posjetila i Bitolu i Ohrid. Skoplje je čudan grad. Potpuno je
ludo koliko spomenike se sada grade. Bitola je ugodan grad na sjeveru, blizu granice s
Grčkom. Malo izvan grada se nalazi ruševina starog rimskog grada Heraclea. Ohrid je
divno mjesto. Ima veliku jezeru i mnogo lijepih crkava. Nisam namjeravala učiti
makedonski jezik prije što sam išla u Ohrid. Kada sam vidjela kako je lijep tamo
odlučila sam da moram se vratiti iduće godine i da moram učiti jezik :) Mislim da je
politička situacija u toj zemlji međutim ne najbolja. Vidjela sam kako su siromašni
mnogi ljudi, naročito albanci.

To mi se zvuči za divno mjesto, osim siromaštva, ali to ćeš vidjeti u bilo kojem mjestu. Mislim da idući put kad idem u Hrvatsku (možda u 8. mjesecu!), morat ću poskočiti dolje do Makedonije. Čini mi se da ima tamo zamiljiva mješavina raznih kultura, a to me zanima uvijek. Jesi kad bila u Bosni? Ja sam bio u Mostaru i u Sarajevu samo ukratko, ali oba dva su vrlo zanimljiva zbog mješavine balkanskih i srednjoistočnih/muslimanskih kultura. Za mene je Bosna možda najzanimljivija zemlja na Balkanu.

Radioclare wrote:
Nisam znala što da očekujem od Srbije, jer toliko volim Hrvatsku. Dakle, bilo je
veliko iznenađenje za mene koliko je lijep tamo. Vidjela sam Beograd, Niš i Novi Sad.
Niš možda nije najljepše mjesto za odmor, ali sam sigurna da ću se jednog dana vratiti
u Beograd i Novi Sad. Bila sam veoma uzbuđena u Beogradu zbog velikih knjižara, mada
sam bila malo razočarana da nije bilo više knjiga na ćirilicu.

Drago mi je da ti se tako svidjelo u Srbiji, i nadam se da će i meni tako sviđati kad budem naposljetku posjetio tamo. Ne znam ništa za Novi Sad, šta ima tamo zanimljivoga?

Edited by ellasevia on 06 February 2015 at 7:49am

2 persons have voted this message useful



nikolic993
Diglot
Senior Member
Yugoslavia
Joined 3540 days ago

106 posts - 205 votes 
Speaks: Serbian*, English
Studies: Italian, Mandarin, Romanian, Persian

 
 Message 47 of 48
06 February 2015 at 5:32pm | IP Logged 
ellasevia wrote:
Drago mi je da ti se tako svidjelo u Srbiji, i nadam se da će i meni tako sviđati kad budem naposljetku posjetio tamo. Ne znam ništa za Novi Sad, šta ima tamo zanimljivoga?
Ja trenutno živim u Novom Sadu. Ima svašta u srpskoj Atini. Jedna od najpoznatijih znamenitosti je Petrovaradinska tvrđava, a sigurno si čuo da se tamo održava EXIT festival. U tvrđavi se nalazi i muzej u kojem je izložena kolekcija svih predmeta koji su ostali sačuvani vezanih za njenu istoriju. Još jedna zanimljivost u vezi tvrđave je da na njoj postoji sat na kojem velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute, kako bi se moglo videti sa veće daljine koliko ima sati. Takođe, u Novom Sadu postoji i Novosadski Sajam, piše ti tu koji se sajmovi kad održavaju. Pogledaj ovde, ako te još nesto zanima. Sve u svemu, Novi Sad je jako lep grad (po meni mnogo lepši od Beograda). Uveče se možeš prošetati do centra grada i uvek možeš da pronađeš nešto zanimljivo da radiš.

Edited by nikolic993 on 06 February 2015 at 5:35pm

1 person has voted this message useful



Radioclare
Triglot
Senior Member
United Kingdom
timeofftakeoff.com
Joined 4343 days ago

689 posts - 1119 votes 
Speaks: English*, German, Esperanto
Studies: Croatian, Serbian, Macedonian

 
 Message 48 of 48
06 February 2015 at 11:00pm | IP Logged 
nikolic993 wrote:
ellasevia wrote:
Drago mi je da ti se tako svidjelo u Srbiji, i nadam se da će i meni tako sviđati kad budem naposljetku
posjetio tamo. Ne znam ništa za Novi Sad, šta ima tamo zanimljivoga?
Ja trenutno živim u Novom Sadu. Ima svašta u srpskoj Atini. Jedna od
najpoznatijih znamenitosti je Petrovaradinska tvrđava, a sigurno si čuo da se tamo održava EXIT festival. U tvrđavi se nalazi i muzej u kojem je
izložena kolekcija svih predmeta koji su ostali sačuvani vezanih za njenu istoriju. Još jedna zanimljivost u vezi tvrđave je da na njoj postoji sat
na kojem velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute, kako bi se moglo videti sa veće daljine koliko ima sati. Takođe, u Novom Sadu postoji i
Novosadski Sajam, piše ti tu koji se sajmovi kad održavaju. Pogledaj
ovde, ako te još nesto zanima. Sve u svemu, Novi Sad je jako lep grad (po meni mnogo lepši
od Beograda). Uveče se možeš prošetati do centra grada i uvek možeš da pronađeš nešto zanimljivo da radiš.


Slažem se da je Novi Sad lijep grad :) Tvrđava je zanimljiva i ima lijepih pogleda na grad i na rijeku Dunav. Najviše su mi se svidjele šarene
zgrade u gradu. Sve je bilo vrlo veselo. Ovdje imam neke slike :)
Prilično je lako putovati do Novog Sada iz Beograda, ali vlakovi nisu najbolji u svijetu, pa mislim da je put možda lakše autobusom.


2 persons have voted this message useful



This discussion contains 48 messages over 6 pages: << Prev 1 2 3 4 5

If you wish to post a reply to this topic you must first login. If you are not already registered you must first register


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3867 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.