Register  Login  Active Topics  Maps  

Slovak thread

  Tags: Slovak
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
77 messages over 10 pages: 1 2 3 4 5 6 7 ... 1 ... 9 10 Next >>
Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6380 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 1 of 77
27 May 2008 at 3:17am | IP Logged 
Tento thread je pre všetkých, ktorí hovoria, alebo sa učia po Slovensky a chcú si trošku precvičiť pravopis alebo len skúsiť viesť základné diskusie.

V multilingual lounge je týchto rôznych threadov strašne veľa, tak prečo nie aj Slovenský :-)

Aj keď je nás tu Slovákov málo, človeka poteší, že vidí vlastný jazyk v takejto početnej komunite.

Už dlhšie zisťujem, že odkedy nečítam knihy po Slovensky a študujem v Prahe, môj pravopis nadobúda katastrofálne rozmery. Na základnej škole sme mali úplne perfektnú slovenčinárku a ešte dodnes viem vymenovať komplet všetky podraďovacie a priraďovacie spojky a recitovať aspoň časť skoro každej básničky, čo sme sa mali učiť naspamäť a čo sa pravopisu týka, bol to absolútny vojenský dril, ale toto čo v dnešnej dobe predvádzam je strašné! :-)

Tak mi napadlo, že nás pár tých, čo tu sme a vieme po Slovensky, by sme si mohli sporadicky kontrolovať pravopis tak, že niekto nahrá zopár viet na mikrofón a zvyšok sa ich pokúsi napísať gramaticky správne. Ak sa niekto chytí, budem rád, ak nie nevadí:-)

Keďže si už nepamätám všetky tie nemorálnosti, čo nám dávali, našiel som diktát na internete, ktorý bol na príjmačkách na jedno slovenské gymnázium. Úprimne hovorím, že pár chýb by som tam teda mal. Pre mňa boli vždy najťažšie rozpísané číslovky a veľké písmená. Tak vám držím palce, ak sa na to niekto cíti :-) Diktát je krátky a téma o ničom ale tak nič lepšie som nenašiel.


Diktát

EDIT: Taký krátky text a hneď som si tam našiel chybu vo veľkých písmenách.. napísal som Slovenské gymnázium namiesto slovenské..dúfám, že tam mám ešte zopár chýb v čiarkach..

Edited by Vlad on 27 May 2008 at 3:20am

1 person has voted this message useful



Kubelek
Tetraglot
Senior Member
Switzerland
chomikuj.pl/Kuba_wal
Joined 6648 days ago

415 posts - 528 votes 
Speaks: Polish*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German

 
 Message 2 of 77
27 May 2008 at 5:48am | IP Logged 
Przepraszam za polski - tylko ten jeden raz.


Faktycznie na forum jest niewielu Słowaków, ale za to jakich - sami poligloci :)


Vlad proszę opamiętaj się! Kto pisze dyktanda, kiedy mu nie każą?!   ;)

Masz problem z polską ortografią? Jeśli tak to nie przejmuj się. Polska młodzież też nie umie pisać bez błędów ;)



Edited by Kubelek on 27 May 2008 at 5:48am

2 persons have voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6380 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 3 of 77
27 May 2008 at 6:18am | IP Logged 
Kubelek :-))

Možeme z toho urobiť Poľsko-Slovenský thread :-)) Aspoň sa mi možno podarí presvedčiť viacej ľuďí, že Slováci a Česi si rozumejú tak dobre aj preto, lebo žili spolu v jednom šáte a nie len preto, že sú naše jazyky tak podobné a ak by sme žili s Poliakmi tak dlho ako s Čechmi, rozumeli by sme si rovnako dobre. Ako dobre rozumieš po Slovensky, keď čítaš? Ako dobre rozumieš, keď počuješ ľudí hovoriť?

Ak chceš, tak ten diktát skús napísať aj ty :-P

Kľudne odpíš po Poľsky. všetko dobré!
1 person has voted this message useful



Kubelek
Tetraglot
Senior Member
Switzerland
chomikuj.pl/Kuba_wal
Joined 6648 days ago

415 posts - 528 votes 
Speaks: Polish*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German

 
 Message 4 of 77
27 May 2008 at 11:58am | IP Logged 
Nie rozumiem wszystkiego, ale często mogę się domyślić o co chodzi. Na Słowację jeżdżę głownie w góry, niedaleko granicy. Tam Słowacy umieją tak dobierać słowa, żeby Polacy dobrze ich rozumieli. Nie wiem jak mówi się w innych regionach.

Niektóre słowa w ogóle nie są podobne: na przykład nie zrozumiałem "Aspoň" - po polsku 'przynajmniej', ani 'Kľudne' - nie wiem co to znaczy. Ale ogólny sens można zrozumieć. Nie umiem czytać po Słowacku. Może gdybym mógł sobie przeczytać na głos zrozumiał bym jeszcze więcej.

Wiem, że 'h' odpowiada często 'g' w Polskim. Gdybym znał więcej takich zasad na pewno byłoby jeszcze łatwiej.

Ale ogólnie jest mi dużo łatwiej zrozumieć Słowacki niż Czeski czy Rosyjski.

Trudno jest ci się uczyć Polskiego? Na pewno łatwo uczyć się słów, ale jak z gramatyką? Nie mylą ci się konjugacje albo deklinacje?


2 persons have voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6380 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 5 of 77
27 May 2008 at 12:42pm | IP Logged 
Ja napríklad tebe zatiaľ rozumiem každé slovo, ale myslím že je to skôr náhoda. Vždy sú slová, ktoré nepoznám.

Viem, že Slováci a Poliaci na severe Slovenska - Juhu Poľska si veľmi dobre rozumejú, ale ja som napríklad z Košíc a pred tým ako som sa začal trošku učiť po Poľsky som Poliakom rozumel veľmi zle. myslím, že to bude aj v ostatných regiónoch podobne.

Prečo je pre teba ľahšie rozumieť Slovenčine ako Češtine?

- Kľudne - doslova znamená pogodnie, swobodnie ale v tomto prípade to znamená : if you like/no problem/go ahead. ' Go ahead and reply in Polish' ´= Kľudne odpíš po Poľsky.

Aby som pravdu povedal, zatial som sa neučil Poľskú gramatiku, len každý deň počúvam 15 min podcast rádia Trójka a snažím sa rozumieť čo najviac. Keď budem rozumieť tak dobre, že nebudem vôbec potrebovať slovník, potom sa budem učiť gramatiku. Aj tak nemám veľmi veľa času :-( Zatiaľ sa naozaj učím len rozumieť.

A čo bolo najťažšie? Zatiaľ asi správne vysloviť ć,ś,cz,rz,y a tak ďalej.

A konjugácie a deklinácie sa mýliť určite budú :-)

Edited by Vlad on 27 May 2008 at 12:47pm

1 person has voted this message useful



Cisa
Super Polyglot
Senior Member
United Kingdom
Joined 6215 days ago

312 posts - 309 votes 
2 sounds
Speaks: Hungarian*, Slovak, FrenchC1, EnglishC2, Mandarin, SpanishB2, RussianB2, GermanB2, Korean, Czech, Latin
Studies: Italian, Cantonese, Japanese, Portuguese, Polish, Hindi, Mongolian, Tibetan, Kazakh, Vietnamese, Modern Hebrew

 
 Message 6 of 77
27 May 2008 at 12:48pm | IP Logged 
Wow, slovenský thread! :)))

Dúfam, že mnohí tu budú písať! :) Ja rozumiem jazyk pekne, ale písať-hovoriť mi nejde tak jednoducho, tak tu aspoň môžem trošku cvičiť! ;) Ale (vopred) prosím, prepáčte mi za budúce chyby... Samozrejme, budem sa snažiť! ;)

Ćeść Kubelek! (Bolo to správne?) To je tak čudné, nehovorím ani slovo po poľsky, ale skoro rozumiem všetko o čom píšeš! :)

Poľsko-slovenský thread? Hehe, aj Česi by mohli sa pridať k nám, to by bolo ešte zaujímavejšie! :)


Dobrú noc, chlapci! ;)
1 person has voted this message useful



Vlad
Trilingual Super Polyglot
Senior Member
Czechoslovakia
foreverastudent.com
Joined 6380 days ago

443 posts - 576 votes 
2 sounds
Speaks: Czech*, Slovak*, Hungarian*, Mandarin, EnglishC2, GermanC2, ItalianC1, Spanish, Russian, Polish, Serbian, French
Studies: Persian, Taiwanese, Romanian, Portuguese

 
 Message 7 of 77
27 May 2008 at 12:56pm | IP Logged 
Cisa!

vitaj!

Skús si ten diktát! :-) Nikto sa neodváži napísať si diktát? Deniz! Skús to ty! Alebo Showtime17:-)

Musí existovať niekto na tomto fóre, kto dá diktát pre žiakov 9. ročníka! :-)

Edited by Vlad on 27 May 2008 at 12:58pm

1 person has voted this message useful



Cisa
Super Polyglot
Senior Member
United Kingdom
Joined 6215 days ago

312 posts - 309 votes 
2 sounds
Speaks: Hungarian*, Slovak, FrenchC1, EnglishC2, Mandarin, SpanishB2, RussianB2, GermanB2, Korean, Czech, Latin
Studies: Italian, Cantonese, Japanese, Portuguese, Polish, Hindi, Mongolian, Tibetan, Kazakh, Vietnamese, Modern Hebrew

 
 Message 8 of 77
27 May 2008 at 2:37pm | IP Logged 
Ja to urobím, mám rada diktáty, len teraz nemám čas, asi zajtra. ;)


1 person has voted this message useful



This discussion contains 77 messages over 10 pages: 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.4375 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.