Register  Login  Active Topics  Maps  

Turkish thread

Tags: Turkish
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
108 messages over 14 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 11 ... 13 14 Next >>
Fazla
Hexaglot
Senior Member
Italy
Joined 6052 days ago

166 posts - 255 votes 
Speaks: Italian, Serbo-Croatian*, English, Russian, Portuguese, French
Studies: Arabic (classical), German, Turkish, Mandarin

Message 81 of 108
16 July 2011 at 10:39am | IP Logged 
Tevsiyeler için teşekkür ederim. Hala resmi yazı Türkçem çok iyi değil. Dün akşam Türkçe dil davramı konusunda bir kitabi okumaya bittirdim hoşuma gitti. Adı ''The Turkish language reform: a catastrophic succes'' yazarı George Lewis. Şu konusunda hep merak ettim kitabi hepinize öneriyorum. İngilzcede yazılmış tabii.

Hala türkiyede değilim orda işim bitti şimdi daha zor bir süre başladı: türkçem unutmaya çalıstığımı süre geldi. İnternet asırda bu o kadar zor değil sohbet etmek için insanlari bulabilirim. Ona göre iyi insanlar bulmak problemdir şimdi çünkü yada fazla hızla konuşup yada fazla zor kelime kullanıyorlar. Biraz türkçe dublaj olarak çizgi filmler indirdim bence yeni bir dil öğrenmeye başlayanlar için en uygun araçtır. Kullandığı kelimeleri ve cümle yapıları basıt olduğu için yani.

Şimdi sizin yazınızı okurken bir kelimeyi fark ettim: lakin. Ben arapçayı da okuyorum anlamı biliyorum ama böyle eski kelimeler henüz kullanabilir miyim ? ''Evet'' söylerseniz çok beğenerdim çünkü Osmanlıcadan gelen kelimelere daha tercih ederdim kişisel bir seçim için.
1 person has voted this message useful

kipelm
Triglot
Newbie
Turkey
Joined 4657 days ago

3 posts - 3 votes
Speaks: Turkish*, French, English
Studies: SpanishB1

Message 82 of 108
01 August 2011 at 7:52pm | IP Logged 
Merhaba, foruma yeni katıldım ve ilk mesajımı da anadilimle yazmak istedim.

Türkçe'yi öğrenmek isteyenlere elimden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı olmak isterim.

Türkçe dışında İngilizce ve (son samanlarda unutmuş olsam da) Fransızca konuşuyorum, İspanyolca öğreniyorum.

kipelm
Triglot
Newbie
Turkey
Joined 4657 days ago

3 posts - 3 votes
Speaks: Turkish*, French, English
Studies: SpanishB1

Message 83 of 108
01 August 2011 at 8:02pm | IP Logged 
Fazla,

"Lakin" kelimesini eski kuşak kullanıyordu.50-60 yaştakiler garipsemezken 20 yaşın altındakiler ya gülecekler ya da sizi dedeleri yerine koyacaklardır. Niyetiniz
güncel Türkçe ile yazmaksa aynı anlama gelen "Ama" kelimesini kullanmanız daha
doğru olur.

iltoen
Newbie
Germany
Joined 5678 days ago

21 posts - 22 votes
Speaks: Turkish*

Message 84 of 108
10 October 2011 at 1:19pm | IP Logged 
Bir aydir mesaj atilmamis bu basliga, arkalarda kaybolup gitmesin diye birseyler yazayim dedim. "Lakin" kelimesini nerdeyse günlük olarak kullaniyorum ve yasim 20. Henüz hic kimsenin güldügünü de görmedim.

Sevgilerle

Edited by iltoen on 10 October 2011 at 1:20pm

Fazla
Hexaglot
Senior Member
Italy
Joined 6052 days ago

166 posts - 255 votes 
Speaks: Italian, Serbo-Croatian*, English, Russian, Portuguese, French
Studies: Arabic (classical), German, Turkish, Mandarin

Message 85 of 108
02 November 2011 at 2:52pm | IP Logged 
Fazla zaman geçirdi kimse yazmıyor burda! O zaman ben bir şey yazarım. Burda 4 türk kızlarla tanıştım hepsi türkiyenin farklı bir yerinden geliyorlar biri ankaradan ikisi istanbuldan üçü hatırlayamıyorum. Neyse görüştüğümüz anlarda pratik edebilirim çok mutluyum o yüzden. Maalesef çok okumadım son zamanlarda ama isteğim var şu dili bırakamam :)

bir sorum da hırvatıstanla mece gidecekler var mı ?

Çay Fincanı
Bilingual Tetraglot
Newbie
Turkey
Joined 4126 days ago

5 posts - 9 votes
Speaks: Turkish*, Azerbaijani*, English, Japanese
Studies: German, Russian, Mandarin, Esperanto

Message 87 of 108
18 January 2013 at 9:26pm | IP Logged 
Merhabalar, Türkçeyle ilgili başlık görüp de mesaj atmadan bırakamazdım.
Ne yazık ki baya geç kalmışım...

Murat&S
Diglot
Newbie
Turkey
Joined 4109 days ago

14 posts - 19 votes
Speaks: Turkish*, English
Studies: Spanish

Message 88 of 108
30 January 2013 at 12:37pm | IP Logged 
Benden de herkese merhabalar arkadaşlar, ben de ilk mesajım türkçe olsun istedim.

Yeni yeni forumu takip etmeye başladım, iyi kötü bir ingilizcem var yalnız konuşmam zayıf, ilk amacım onu geliştirmek. Ayrıca en kısa zamanda da ispanyolca veya fransızca öğrenmek istiyorum ve bu konularda umarım bu forumdan sizlerin yardımıyla faydalanabilirim.

Ben de türkçe veya inglizce konusunda ihtiyacı olan herkese "bildiğim kadarıyla" yardım etmeye hazırım.

This discussion contains 108 messages over 14 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Next >>

Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum

This page was generated in 0.3906 seconds.

DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.