Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek thread

  Tags: Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
54 messages over 7 pages: 1 24 5 6 7  Next >>


Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6453 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 17 of 54
07 February 2008 at 7:04pm | IP Logged 
Καλησνύχτα Αλέξανδρε!

Οι παρατηρήσεις σας είναι πολύ σαφείς, αλλά συνειδητοποιώ ότι πρέπει να κάνω τις μελέτες γραμματικής μου τώρα, όπως έγραψα στην τελευταία απάντησή μου. Διαφορετικά πρόκειται ακριβώς να συνεχίσω τα ίδια ηλίθια λάθη.
1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 18 of 54
08 February 2008 at 8:04am | IP Logged 
Γεια σου Iversen!

Εντάξει! Οποιαδήποτε απορία έχεις, μπορείς να με ρωτήσεις. Σου εύχομαι καλή μελέτη!

Μία παρατήρηση όσον αφορά τους χαιρετισμούς στα ελληνικά. Καληνύχτα λέμε μόνο όταν είναι πλέον βράδυ και θέλουμε ν'αποχαιρετήσουμε κάποιον. Όταν είναι βράδυ ή απόγευμα και θέλουμε να χαιρετήσουμε κάποιον, λέμε είτε το συνηθισμένο "Γεια σου" είτε Καλησπέρα. Το Καλησπέρα είναι κι επίσημο (λέγοντας Καλησπέρα σας είναι ακόμη πιο επίσημο) κι ανεπίσημο. Επίσης σ΄οποιαδήποτε φάση της ημέρας μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το "Χαίρεται". Αυτό όμως το χρησιμοποιεί συνήθως κάποιος όταν απευθύνεται σε δύο ή παραπάνω άτομα ώστε να χαιρετήσει γενικά αντί τον κάθε ένα ξεχωριστά. Τέλος, ένας πολύ κοινός τρόπος ν'αποχαιρετάς κάποιον είναι η έκφραση "Τα λέμε" (το αντίστοιχο "see you" στα αγγλικά), αλλά είναι πολύ ανεπίσημο και χρησιμοποιείται ανάμεσα σε φίλους.

Αλέξανδρος


1 person has voted this message useful



rggg
Heptaglot
Senior Member
Mexico
Joined 6075 days ago

373 posts - 426 votes 
Speaks: Spanish*, English, French, Italian, Portuguese, Indonesian, Malay
Studies: Romanian, Catalan, Greek, German, Swedish

 
 Message 19 of 54
08 February 2008 at 1:53pm | IP Logged 
Γειά σου Αλέξανδρε !!!

Εγώ αρέσω την ελληνική γλώσσα πάρα πολύ.

Ελπίζω ότι θα είμαι σε θέση να γράψω τις καλύτερες θέσεις πολύ σύντομα.

Ευχαριρστώ !!!


1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 20 of 54
08 February 2008 at 3:50pm | IP Logged 
Γεια σου rqqq!

Χαίρομαι πολύ γι'αυτό. Ανυπομονώ (ανυπομονώ = look forward to/can't wait) ν'ακούσω περισσότερα απο'σένα.

Μία παρατήρηση:

Εγώ αρέσω την ελληνική γλώσσα πάρα πολύ -> Εγώ αρέσω στην ελληνική γλώσσα πάρα πολύ. (I am very likeable to the Greek language.)

Όμως αυτό που εσύ ήθελες να πεις είναι το ακόλουθο (το ακόλουθο = the following):

Εμένα μου αρέσει η ελληνική γλώσσα πάρα πολύ (I like very much the Greek language.)

Αλέξανδρος

Edited by Alexander on 08 February 2008 at 4:40pm

1 person has voted this message useful



rggg
Heptaglot
Senior Member
Mexico
Joined 6075 days ago

373 posts - 426 votes 
Speaks: Spanish*, English, French, Italian, Portuguese, Indonesian, Malay
Studies: Romanian, Catalan, Greek, German, Swedish

 
 Message 21 of 54
08 February 2008 at 4:15pm | IP Logged 
Hi!!!

I'm sorry but I have to write this in English :)

Why "Εμένα μου αρέσει" ?

Wouldn't the word "αρέσει" correspond to the pronouns he/she instead of I?

Does "Εμένα" also mean I?

Sorry, again

Thanks in advance!!!


1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 22 of 54
08 February 2008 at 5:20pm | IP Logged 
Είναι ειδική περίπτωση απρόσωπου (απρόσωπος = impersonal) ρήματος. Στην πρόταση "Εμένα μου αρέσει η ελληνική γλώσσα" το υποκείμενο είναι "η ελληνική γλώσσα" αν και σημασιολογικά (σημασιολογικά = semantically) φαίνεται να είναι αντικείμενο και το αντικείμενο που φαίνεται σαν υποκείμενο είναι ο αδύνατος τύπος [αδύνατος τύπος (γλ.) = weak form (ling.)] της προσωπικής αντωνυμίας σε γενική πτώση "μου".

Η λέξη "εμένα" είναι ο ισχυρός τύπος του πρώτου προσώπου της προσωπικής αντωνυμίας σε πτώση γενική/αιτιατική. Στην προκειμένη περίπτωση είναι σε πτώση γενική.

Άλλα παραδείγματα:

Της Μαρίας της αρέσει η μουσική.
Μας αρέσουν πολύ τα ταξίδια.
Εμένα δεν μ΄ αρέσει αυτή η κατάσταση (η κατάσταση = situation, state).

Αν ξέρεις γερμανικά είναι παρόμοια περίπτωση με τον αντίστοιχο τρόπο να λες ότι κάτι σου αρέσει στα γερμανικά:

z.B. Mir gefällt es Klavier zu spielen.

Όταν το ρήμα αρέσω δεν χρησιμοποιείται ως απρόσωπο, τότε χρησιμοποιείται μόνο για ανθρώπους κι όχι για πράγματα, καταστάσεις κλπ.

Παραδείγματος χάριν (πχ.):

Ο Δημήτρης αρέσει στη Μαρία. (Της Μαρίας της αρέσει ο Δημήτρης)

Ελπίζω να καταλαβαίνεις. Έκανες μια δύσκολη ερώτηση και δεν ξέρω πόσο σαφής είναι η απάντησή μου...

Αλέξανδρος


Edited by Alexander on 09 February 2008 at 4:08am

1 person has voted this message useful



Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 24 of 54
09 February 2008 at 4:06am | IP Logged 
Γεια σου leserables!

Ευχαριστώ! Ελπίζω να μην σε πειράζει που εγώ γράφω στα ελληνικά! Πρέπει να παραδεχθώ πως οι γνώσεις μου της Αρχαίας ελληνικής είναι δυστυχώς πολύ περιορισμένες. Παρ'ολ'αυτά αν δεν κάνω λάθος αυτή η σύνταξη που έγραψες είναι χαρακτηριστική της Αττικής διαλέκτου (πχ. τὰ παιδία παίζει). Παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Στην περίπτωση του απρόσωπου "αρέσει - αρέσουν" στα Νέα ελληνικά, το ρήμα συμφωνεί με το υποκείμενο, έτσι όταν το υποκείμενο είναι στον πληθυντικό τότε είναι και το ρήμα.

Αλέξανδρος


1 person has voted this message useful



This discussion contains 54 messages over 7 pages: << Prev 1 24 5 6 7  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3281 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.