Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek thread

  Tags: Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
54 messages over 7 pages: 1 2 3 4 5 6
Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 49 of 54
11 July 2011 at 1:05pm | IP Logged 
Λατρευβω τα Ισπανικά,παντα ήθελα να μαθω,απλά τωρα εχω το χρόνο και την όρεξη για αυτα.
Σκοπεύω καποια στιγμή να ταξιδέψω στη Λατινική Αμερική ώστε να τα προπονήσω εκεί.Εχω και μερικές βασικές γνώσεις στα Ιταλικά αλλα τίποτα το σοβάρο,βασικά έπρεπε να μαθω τα βασικά διοτι εχουμέ πολλούς Ιταλούς τουρίστες εδω και η δουλεία μου τοτε είχε να κάνει με τον τουρισμο,μου αρέσουν πολυ αλλα οχι οσο τα Ισπανικά
2 persons have voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 50 of 54
11 July 2011 at 1:24pm | IP Logged 
Ναι, η Λατινική Αμερική είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Εγώ πρωσωπικά θα ήθελα να επισκεφτώ κάποια στιγμή την Αργεντινή, μ'αρέσει περισσότερο από όλες εκείνες χώρες. Εσένα, σ'αρέσει κάποια συγκεκριμένη χώρα;
Ηθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, τι μουσική ακούς; Ελληνική, ξένη; Ποιούς τραγουδιστές/τραγουδίστριες;
1 person has voted this message useful



Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 51 of 54
11 July 2011 at 1:30pm | IP Logged 
Πιο πολυ θα ήθελα να επισκεφθω το Μεξικο και την Κουβα(Κεντικη Αμερικη)και
Κολομβια,Περου και Βολιβία(Νοτ.Αμρικη).Η αληθεια ειναι πως δεν ακούω ελληινική μουσικη,αν
και μου αρέσει λιγο το παλιό ελληνικό ροκ, ακούω όλα τα ειδη μουσικης αλλα αυτο το διαστημα το εχω ριξει στην Ισπανοφωνη ραπ και reggeaton στην προσπαθεια μου να περικυκλωσω τον εαυτο μου με την Ισπανικη γλωσσα.Εσυ τι ακούς?Σε ποια μερη της Ελλαδας εχεις ερθει?

Edited by Marvelous on 11 July 2011 at 1:31pm

1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 52 of 54
11 July 2011 at 2:10pm | IP Logged 
Εγώ αντίθετα ακούω συνεχώς ελληνική μουσική. Μ'αρεσει ο Μητροπάνος, ο Καζούλης, ο Κραουνάκης, η Αλεξίου, η Τσαλιγοπούλου και η Αρβανιτάκη. Δεν λέω όχι και στα παλιά καλά τραγούδια της Βίσση, η οποία είχε και συνεχίζει να έχει μια μεγάλη φωνή αν και τελευταία τραγουδάει εμπορικές βλακείες.
Εκτός από την ελληνική μουσική ακούω πολωνικό ροκ και διαφορετικές πολωνικές μπαλάντες, ή μάλλον επιλέγω τα καλύτερα τραγούδια που υπάρχουν, από όλα τα είδη της πολωνικής μουσικής. Οπως και σε σένα, μ'αρεσει γενικά και η ισπανόφωνη μουσική.
Οσο για τα μέρη της Ελλάδας στα οποία έχω έρθει, δεν είναι πολλά. Εχω έρθει μια φορά στη Κέρκυρα, μια φορά στους Νέους Πόρους στη Πιέρια, και δύο φορές στην Κατερίνη (Πιέρια), όπου παω και φέτος. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να έρθω και σε όλα τα νησιά των Κυκλάδων.
1 person has voted this message useful



glavkos
Triglot
Newbie
Greece
glavkos.blogspot.comRegistered users can see my Skype Name
Joined 4988 days ago

13 posts - 15 votes
Speaks: Greek*, English, Esperanto
Studies: Russian

 
 Message 53 of 54
01 November 2014 at 8:56pm | IP Logged 
Παρατηρώ ότι αυτό το νήμα συζητήσεων είναι πολύ παλιό. Πάντως αν υπάρχει κάποιος που να
ενδιαφέρεται για την αναβίωση του και θέλει να γράψει εδώ, εγώ είμαι πρόθυμος να βοηθήσω
να βελτιώσει τα ελληνικά
του (ως ντόπιος ομιλητής αυτής της γλώσσας).

Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να ενδιαφέρεται;

Edited by glavkos on 01 November 2014 at 10:23pm

2 persons have voted this message useful



yuehan
Tetraglot
Newbie
United States
Joined 4128 days ago

12 posts - 20 votes
Speaks: English*, German, Spanish, Portuguese
Studies: Mandarin, Greek, French, Indonesian, Haitian Creole, Modern Hebrew, Somali, Arabic (Levantine)

 
 Message 54 of 54
04 November 2014 at 11:16pm | IP Logged 
Γιεά σου Γλάβκο.

Με λένε Γιάννη, και είμαι Αμερικανός Ελληνικής καταγωγής και ενδιαφέρομαι για την
αναβίωση του αυτό το νήμα.

Δυστυχός, δεν μιλάω καλά τα Ελληνικά, αλλά καταλαβαίνω πολλά του αυτού που διαβάζω. Θα
ήθελα να προσπαθώ λίγο.

Από που είσαι στην Ελλάδα; Η οικογενειά μου είναι από τον Πελοπόννησο, αλλά δυστυχός, δεν
έχω ταξιδέψει εκεί τίποτε.   

Edited by yuehan on 04 November 2014 at 11:19pm



1 person has voted this message useful



This discussion contains 54 messages over 7 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6

If you wish to post a reply to this topic you must first login. If you are not already registered you must first register


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.2500 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.