Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek thread

  Tags: Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
54 messages over 7 pages: 1 2 35 6 7  Next >>
Alexander
Diglot
Newbie
GreeceRegistered users can see my Skype Name
Joined 5891 days ago

31 posts - 31 votes
Speaks: Greek*, EnglishC2
Studies: German

 
 Message 26 of 54
09 February 2008 at 11:30am | IP Logged 
Γεια σου Παύλο!

Μιλάς και γράφεις πολύ καλά ελληνικά. Φαίνεται ότι έχεις μελετήσει Αρχαία ελληνικά γιατί ο λόγος σου έχει κάτι από Καθαρεύουσα. Δεν είμαι σίγουρος για την κατάληξη -αν στη λέξη διαφοράν και ενδιαφέρουσαν όμως. Νομίζω πως το ν δεν χρειάζεται.

Μια μικρή διόρθωση σε μια πρόταση:

Δεν έθελα να υποστηρίξω ότι έκανες λάθος, αλλά ότι νομίζω τούτην την διαφοράν είναι πολύ ενδιαφέρουσαν -> Δεν θα ήθελα να υποστηρίξω ότι έκανες λάθος, αλλά θεωρώ τούτη η διαφορά είναι πολύ ενδιαφέρουσα [ή "αλλά θεωρώ τούτη(ν) τη διαφορά πολύ ενδιάφερουσα].

Η Αττική διάλεκτος αντιπαραβάλεται περισσότερο με τις αρχαίες διαλέκτους των Αρχαίων ελληνικών παρά με τη δημοτική (αν και η δημοτική προέρχεται από την Αττική διάλεκτο) όπως είναι και η Δώρια, η Μυκηναϊκή, η Αιολική κλπ. Πάντως αυτή η έκφραση που έγραψα χαρακτηριστική της Αττικής διαλέκτου (τὰ παιδία παίζει) χρησιμοποιείται ακόμη και στις μέρες μας συνήθως όταν θέλουμε να πούμε για κάποιον ότι παλιμπαιδίζει.

Αλέξανδρος
1 person has voted this message useful



rggg
Heptaglot
Senior Member
Mexico
Joined 6075 days ago

373 posts - 426 votes 
Speaks: Spanish*, English, French, Italian, Portuguese, Indonesian, Malay
Studies: Romanian, Catalan, Greek, German, Swedish

 
 Message 27 of 54
27 February 2008 at 4:26pm | IP Logged 
Γειά σου

Έλεγξα για τη λέξη "Εμένα".

Φαίνεται να είναι η accusative/genitive η μορφή εγώ :)


Σας ευχαριστο !!!

Edited by rggg on 05 March 2008 at 8:04am

1 person has voted this message useful



sry8
Newbie
Vanuatu
Joined 5750 days ago

2 posts - 2 votes
Studies: GreekB1

 
 Message 28 of 54
21 June 2008 at 10:30pm | IP Logged 
Δεν ξέρω πώς να βάλω μέσα στο forum τις απορίες μου.
1 person has voted this message useful



sry8
Newbie
Vanuatu
Joined 5750 days ago

2 posts - 2 votes
Studies: GreekB1

 
 Message 29 of 54
21 June 2008 at 10:34pm | IP Logged 
'Εχουν προεγκατεστημένη θέση τα επιρρήματα ήδη, κιόλας, μόλις στη φράση?
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6453 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 30 of 54
14 July 2008 at 5:20pm | IP Logged 
Η κανονική θέση αυτών των επιρρημάτων είναι αμέσως μετά από το ρήμα (και μετά από το παρεμφατικό μέρος του ρήματος εάν είναι ένας περιφραστικός τύπος), εκτός από η λέξη 'μόλις' που έχει μια τάση να σταθεί στην αρχή της πρότασης. Αλλά κανένας κανόνας χωρίς εξαιρέση.

Εδώ που τα λέμε: μην με πιστευθείτε, επειδή επίσης εγώ μόνο μαθαίνω την ελληνική γλώσσα...

1 person has voted this message useful



Kraus
Diglot
Newbie
New Zealand
Joined 5681 days ago

3 posts - 3 votes
Speaks: English*, German
Studies: Greek

 
 Message 31 of 54
29 August 2008 at 1:19am | IP Logged 
I am new to the language so I am here to try and learn it, so go easy on me. Corrections and help are greatly appreciated!

Χαίρετε! Με λένε Κραθς, Χαίρω πολύ; Εγώ Είμαι (New Zealand) Αλλά τώπα μένω στην Αμερική.

   
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6453 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 32 of 54
29 August 2008 at 5:54am | IP Logged 
Σκέφτομαι ότι το όνομά σας είναι Κραυς, ότι προέρχεστε από την Νέα Ζηλανδία, και ότι μένεις τώρα στην Αμερική. Μπορώ να κάνω λάθος, επειδή επίσης ακριβώς μαθαίνω την ελληνική γλώσσα. Εν πάση περιπτώσει, είναι συμπαθητικό που γράφεις στα ελληνικά εδώ, - είναι ένα κομμάτι αθόρυβο πρόσφατα


1 person has voted this message useful



This discussion contains 54 messages over 7 pages: << Prev 1 2 35 6 7  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3750 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.