Register  Login  Active Topics  Maps  

Greek thread

  Tags: Greek
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
54 messages over 7 pages: 1 2 3 4 57  Next >>
Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 41 of 54
07 July 2011 at 9:08pm | IP Logged 
Είναι κανείς εδώ;
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 42 of 54
11 July 2011 at 12:44am | IP Logged 
Ναι, εγώ είμαι. Νόμιζα ότι είμαι μόνη!
1 person has voted this message useful



Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 43 of 54
11 July 2011 at 12:50am | IP Logged 
γειά σου Ναταλία,απο οτι έχω δεί τα Ελληνικά σου ειναι παρα πολύ καλά,πως πάει τώρα;
συνεχίζεις να μελετάς Ελληνικά;
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 44 of 54
11 July 2011 at 1:11am | IP Logged 
Οχι τόσο πολύ, για να'μαι ειλικρινής. Τον Ιούνιο έδινα εξετάσεις στο πανεπιστήμιο μου, και από τη στιγμή που γύρισα στο σπίτι για διακοπές (στη πόλη απ'την οποία κατάγομαι, γιατι σπουδάζω στη Βαρσοβία) κάνω άλλα πράγματα. Για να μην ξεχάσω τη γλώσσα, ακούω όμως ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και βλέπω το ΕΡΤ World. Και σε λίγες μέρες παω για άλλη μια φορά στην Ελλάδα.
Εσύ με τι ασχολείσαι; Πες μου κάτι για σένα.

Edited by Natalia on 11 July 2011 at 1:13am

1 person has voted this message useful



Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 45 of 54
11 July 2011 at 1:43am | IP Logged 
Λοιπόν...Ειμαι 20 χρονων,μενω στην Κερκυρα...τι αλλο;Ενα απο τα χομπι μου ειναι(αυτον τον καιρο) ειναι να μελετάω Ισπανικά,τα Ισπανικά ειναι η πρώτη γλωσσα που προσπαθω να μαθω μόνος μου αλλα πιστεύω οτι είμαι σε καλό δρόμο αν και αρχάριος.Ποια είναι η σχέση σου με τα Ισπανικα;
1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 46 of 54
11 July 2011 at 12:05pm | IP Logged 
Τα ισπανικά (και τα αγγλικά) είναι αυτό που σπουδάζω. Είμαι φοιτήτρια τρίτου έτους... και τώρα δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά, αλλά στα αγγλικά είναι applied linguistics. Σίγουρα είναι γλωσσολογία, μα πως λέγεται το "applied"; Γενικά πρόκειται για κάποια θεωρητικά μαθήματα συνδιασμένα με πρακτικά μαθήματα μετάφρασης σε δύο γλώσσες (υπάρχουν ομάδες ρωσικών, ισπανικών, αγγλικών, γαλλικών και γερμανικών), σε προχωρημένο επίπεδο, γι'αυτό πρέπει να τις ξέρει ήδη κανείς πριν μπεί στο πανεπιστήμιο. Στο πρώτο έτος είχαμε επίσης μάθήματα σωστής χρήσης της δικής μας γλώσσας, της πολωνικής.
Εγώ άρχησα τα ισπανικά στη 6η τάξη δημοτικού (στην Πολωνία έχουμε το ίδιο σύστημα: δημοτικό 6 τάξεις, γυμνάσιο 3 και λυκείο 3) σε ιδιωτικά μαθήματα, και διάβαζα πολύ μόνη μου στο σπίτι. Στο τέλος λυκείου έδωσα εξετάσεις μεταξύ των οποίων ήταν και τα ισπανικά, πήρα καλούς βαθμούς και πέρασα στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας. Αυτή είναι η ιστορία μου.
PS. Και εμένα μ'αρέσει πάρα πολύ να μελετάω μόνη μου. Το έκανα με τα ελληνικά, και τωρα το κάνω με τα ρωσικά.
1 person has voted this message useful



Marvelous
Diglot
Newbie
Greece
Joined 4650 days ago

10 posts - 11 votes
Speaks: Greek*, EnglishB2
Studies: GermanB1, Spanish

 
 Message 47 of 54
11 July 2011 at 12:12pm | IP Logged 
applied=εφαρμοσμένο/η/ο

Ναι και εγω τα Αγγλικά και τα Γερμανικά απο ιδιαίτερα τα εμαθα.Ειχα παρακολουθήσει και Γαλλικά στο Γυμνάσιο αλλα ποτέ δεν μου άρεσαν :P. Oμως έκανα το λάθος να σταματήσω να μελεταω Γερμανικά και ετσι μετα απο 2 χρονια εχω ξεχάσει ενα μεγαλο μερος τους.Σκοπευω καπια στιγμη στο μελλον να ξεκινισω να τα μελεταω ξανα μιας και ξερω οτι λιγοι μηνες ειναι αρκετοι για να φτασω ενα καλο επιπεδο



edit:συγνώμη αν δεν βάζω τονους,βαριέμαι :D

Edited by Marvelous on 11 July 2011 at 12:14pm

1 person has voted this message useful



Natalia
Tetraglot
Groupie
Poland
Joined 4862 days ago

40 posts - 52 votes 
Speaks: Polish*, English, Spanish, Greek
Studies: Russian, Serbian

 
 Message 48 of 54
11 July 2011 at 12:37pm | IP Logged 
Εγώ είχα παρακολουθήσει γερμανικά στο γυμνάσιο ως υποχρεωτικά, στο λυκείο είχα την τύχη να μπορέσω να επιλέξω γαλλικά και να αφήσω τα γερμανικά. Το πρόβλημα μου με τα γερμανικά είναι, ότι αν και προσπαθούσα πολύ, ποτέ δεν κατάφερα να τα μάθω σωστά! Ισως γιατι δεν μου άρεσε, δεν ξέρω... Μετά το λυκείο ξέχασα και τα γαλλικά, αλλά τουλάχιστον τα μάθαινα με ευχαρίστηση.
Τα ισπανικά είναι κάτι άλλο, μου άρεσε πάρα πολύ όλα αυτά τα χρόνια, μόνο τώρα τελευταία λόγο των σπουδών έγιναν ρουτίνα και βαρέθηκα. Τα ελληνικά, όπως πάντα, τα αγαπώ. :)

P.S Δεν πειράζει. Εγώ πάντα βάζω τόνους γιατι φροντίζω να μην κάνω λάθη.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 54 messages over 7 pages: << Prev 1 2 3 4 57  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.9063 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.