Register  Login  Active Topics  Maps  

Bulgarian thread

  Tags: Bulgarian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
98 messages over 13 pages: 1 2 35 6 7 ... 4 ... 12 13 Next >>
maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4823 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 25 of 98
19 September 2011 at 3:23pm | IP Logged 
georgiqg wrote:
Гледам, че отдавна няма публикации в тази тема, така че предлагам да я обновим малко. ;)
Предложението ми е всички българи, членове на сайта, да се представят (име, рождена година, рождено място/произход и местожителство). Интересно ми е колко българи има в този сайт, колко от тях живеят в България и колко - в чужбина.

Аз започвам:
Име: Георги
1987 година
от гр. Главиница, Силистренско
живея в Мадрид, Испания


Аз пък съм обратния случай. Живея в България, по произход съм българин, обаче българският не ми е майчин език. От българското малцинство в Унгария съм.
1 person has voted this message useful



georgiqg
Triglot
Newbie
Spain
Joined 4654 days ago

36 posts - 50 votes
Speaks: Bulgarian*, Spanish, English
Studies: German, Russian

 
 Message 26 of 98
19 September 2011 at 5:56pm | IP Logged 
maxval wrote:

Аз пък съм обратния случай. Живея в България, по произход съм българин, обаче българският не ми е майчин език. От българското малцинство в Унгария съм.


Тъкмо мислех да добавя, че не се отнася само за българи (не казвам, че ти не си българин). Ще ми е интересно да прочета и за чужденци, които знаят или учат български.
1 person has voted this message useful



a3
Triglot
Senior Member
Bulgaria
Joined 5006 days ago

273 posts - 370 votes 
Speaks: Bulgarian*, English, Russian
Studies: Portuguese, German, Italian, Spanish, Norwegian, Finnish

 
 Message 27 of 98
19 September 2011 at 8:41pm | IP Logged 
maxval wrote:
georgiqg wrote:
Гледам, че отдавна няма публикации в тази тема, така че предлагам да я обновим малко. ;)
Предложението ми е всички българи, членове на сайта, да се представят (име, рождена година, рождено място/произход и местожителство). Интересно ми е колко българи има в този сайт, колко от тях живеят в България и колко - в чужбина.

Аз започвам:
Име: Георги
1987 година
от гр. Главиница, Силистренско
живея в Мадрид, Испания


Аз пък съм обратния случай. Живея в България, по произход съм българин, обаче българският не ми е майчин език. От българското малцинство в Унгария съм.

Унгарският ли ти е майчин език? Говори ли се там изобщо български от малцинството? Задграничните говори са много интересни и консервативни.
1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4823 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 28 of 98
19 September 2011 at 9:30pm | IP Logged 
a3 wrote:
maxval wrote:
georgiqg wrote:
Гледам, че отдавна няма публикации в тази тема, така че предлагам да я обновим малко. ;)
Предложението ми е всички българи, членове на сайта, да се представят (име, рождена година, рождено място/произход и местожителство). Интересно ми е колко българи има в този сайт, колко от тях живеят в България и колко - в чужбина.

Аз започвам:
Име: Георги
1987 година
от гр. Главиница, Силистренско
живея в Мадрид, Испания


Аз пък съм обратния случай. Живея в България, по произход съм българин, обаче българският не ми е майчин език. От българското малцинство в Унгария съм.

Унгарският ли ти е майчин език? Говори ли се там изобщо български от малцинството? Задграничните говори са много интересни и консервативни.


Повечето хора от български произход са отдавна асимилирани или полу-асимилирани. Те са в един преходен етап: вече не са българи, но все още не са и унгарци. Те обикновено не знаят български, не поддържат връзки с други българи. Единствената връзка към българското е храната - предпочитат балканска кухня, и не харесват средноевропейската.

Има може би 5-6 хиляди души, които се смятат за българи или едновременно се смятат за българи и унгарци. Голяма част от тях знаят слабо български, други знаят и двата езика, но все пак говорят по-добре унгарски. Малко са тези, за които българският е единствен майчин език.

Повечето унгарски българи са потомци на изселници от района на Велико Търново, така че при по-старите се говори на този диалект. Има и част които са потомци на банатски българи. По-младите, тези които знаят български, обаче почти във всички случаи говорят литературен български - тъй като са учили от учебник или от контакти с България - с по-голям или по-малък унгарски акцент. (Главният признак е по-лабиалното произнасяне на съгласната "л" и необичайна за българския език интонация.)


Edited by maxval on 19 September 2011 at 9:38pm

1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4823 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 29 of 98
19 September 2011 at 9:35pm | IP Logged 
a3 wrote:

Унгарският ли ти е майчин език?


Да.

Макар че и български знам ПОЧТИ на същото ниво, с изключение на произношението: имам унгарска интонация. Но без проблем чета на двата езика, все мк е едно на кой език е текстът. При броене, математически задачи обаче трябва да мина на унгарски, на български не ми се получава, ако цифрите са повече от трицифрени... :-)
1 person has voted this message useful



georgiqg
Triglot
Newbie
Spain
Joined 4654 days ago

36 posts - 50 votes
Speaks: Bulgarian*, Spanish, English
Studies: German, Russian

 
 Message 30 of 98
20 September 2011 at 12:52am | IP Logged 
maxval wrote:

Макар че и български знам ПОЧТИ на същото ниво, с изключение на произношението: имам унгарска интонация. Но без проблем чета на двата езика, все мк е едно на кой език е текстът. При броене, математически задачи обаче трябва да мина на унгарски, на български не ми се получава, ако цифрите са повече от трицифрени... :-)


Браво, за акцента нищо не мога да кажа, но писмения ти български е напълно перфектен!
Сигурно още като малък си научил и двата езика.
Винаги ми е било интересно, колко е близък всъщност унгарския с финския и естонския. Ти разбираш ли някой от тях?

Edited by georgiqg on 20 September 2011 at 12:53am

1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4823 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 31 of 98
20 September 2011 at 8:47am | IP Logged 
georgiqg wrote:

Винаги ми е било интересно, колко е близък всъщност унгарския с финския и естонския. Ти разбираш ли някой от тях?


Финският и естонският са взаимно разбираеми поне на основно ниво - финландците обаче разбират в по-малка степен естонския, отколкото естонците разбират финския.

Това е защото финският и естонският са от един и същи клон на уралско-алтайскотото езиково семейство.

Унгарският обаче е от друг клон на същото езиково семейство. И този клон е "самотен", тоест само унгарският принадлежи към него.

Връзката между унгарския и финския е като примерно между българския и италианския - и двата езика са от индо-европейското езиково семейство, но от различни клонове на това семейство.

Разбира се, в основния речников запас над половината думи са от общ корен в финския и унгарския, но един обикновен човек (който не е езиковед) може да познае тези думи само в някои отделни случаи (примерно "вода" на унгарски е víz, а на фински vesi). Иначе логиката на граматиката е почти една и съща, примерно някои общи черти:
- вокална хармония,
- фиксирано ударение, винаги на първа сричка, обаче с липса на редукция на неударените срички, всичките срички се произнасят ясно (това е една от отличителните черти на унгарския ацент примерно на български, защото един унгарец много трудно свиква, че на български неударените срички не се произнасят ясно),
- голям брой гласни: 14 на унгарски, 16 на фински,
- синтактическите взаимоотношения се изразяват главно с окончания,
- няма граматически род,
- липса на глагол "имам",
- морфолочияният тип на езика е главно аглутинативен,
и много други неща.

Но взаимно разбирателство напълно липсва. Един унгарец когато слуща финландци, НИЩО не разбира. Когато ги чува отдалече, обаче, му се струва все едно говорят на унгарски! Но като се приближи, вижда, че е сгрешил.

Трябва да си езиковед за да разбереш че много думи произлизат от един и съши корен. Примерно номерата са от същия корен, но обикновен човек няма да усети това, пример:
1 - yksi - egy
2 - kaksi - kettő
3 - kolme - három
4 - neljä - négy
5 - viisi - öt
(фински - унгарски)

1 person has voted this message useful



a3
Triglot
Senior Member
Bulgaria
Joined 5006 days ago

273 posts - 370 votes 
Speaks: Bulgarian*, English, Russian
Studies: Portuguese, German, Italian, Spanish, Norwegian, Finnish

 
 Message 32 of 98
20 September 2011 at 2:02pm | IP Logged 
maxval wrote:
Повечето унгарски българи са потомци на изселници от района на Велико Търново, така че при по-старите се говори на този диалект. Има и част които са потомци на банатски българи.
Значи става въпрос за преселнически говори, мислех си, че говорят независим диалект, който е останал още откакто българите са били мнозинство в Панония

Edited by a3 on 20 September 2011 at 2:02pm



1 person has voted this message useful



This discussion contains 98 messages over 13 pages: << Prev 1 2 35 6 7 8 9 10 11 12 13  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3125 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.